Hlavní obsah
Foto: NPÚ

V sychravém počasí je návštěva Sychrova ideální

S podzimními dešti jakoby přišla na památkové objekty spavá nemoc. Uzavřou brány a turisté se mohou spokojit maximálně s pohledem z dálky. Jaro daleko a pochmurno a nevlídno dlouhé je. Přesto se můžete vydat na prohlídku některých hradů a zámků a přestat se nudit u televize.

Foto: NPÚ
V sychravém počasí je návštěva Sychrova ideální

Speciální zimní prohlídkové trasy připravili pro zájemce na zámku Hluboká nebo na hradě Rožmberku v jižních Čechách. Prohlídky mají spíše komornější atmosféru – na Hluboké můžete zavítat do soukromého apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství, hrad Rožmberk zase na zimu otevírá soukromé pokoje aristokratického rodu Buquoy. 

Na zimní prohlídku můžete vyrazit také do Libereckého kraje, konkrétně na zámek Sychrov. Uvidíte Královské apartmá, jídelnu, kulečníkový sál, knihovnu nebo zámeckou kapli.

Otevřeno bude mít také Hradní muzeum na zámku v Českém Krumlově. Nahlédnete do zákulisí provozu zámku, kanceláří správy panství nebo do biografu, kde se promítají schwarzenberské snímky převážně z dvacátých a třicátých let 20. století.

Další památky je možné navštívit během zimních měsíců v rámci prodloužené otevírací doby. Jedná se například o hrad Křivoklát, zde mají otevřeno o sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 15 hodin. Podobně jsou na tom i prohlídky na zámku Mníšek pod Brdy, kde bude po celou zimu otevřeno ve zkrácené pracovní době denně kromě pondělí.

O víkendech a některých všedních dnech bude možné navštívit také hrad Karlštejn. Ani na Konopišti sezóna ještě nekončí. Až do konce listopadu si můžete po předchozí rezervaci přijít prohlédnout interiéry a Růžovou zahradu.

Celoročně má otevřeno také Soubor lidové architektury Vysočina, konkrétně Betlém Hlinsko. Denně kromě pondělí od 8.30 do 16 hodin. Po předchozí rezervaci je možné navštívit také další objekty NPÚ. Tak je tomu například na zámku Lednice nebo na hradě Pernštejn. 

Na období adventu a vánočních svátků připravuje Národní památkový ústav další speciální prohlídky a tematické akce. Aktuální informace o prosincovém dění na hradech a zámcích sledujte dále webové stránky NPÚ www.npu.cz.  

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků