Hlavní obsah
Foto: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

V hanácké metropoli se představí příběh Cyrila a Metoděje v netradiční formě

Ve čtvrtek 17. září proběhne v nové budově olomoucké Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého slavnostní zahájení výstavy k projektu Cyril a Metoděj – autentický příběh naší země, jehož prostřednictvím přibližuje Centrála cestovního ruchu Východní Moravy veřejnosti život a odkaz slovanských věrozvěstů.

Foto: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy
V hanácké metropoli se představí příběh Cyrila a Metoděje v netradiční formě

Seznámit se životními osudy světců od jejich narození až do konce života, přiblížit nejen místa, kudy při své cestě putovali, přenést se na chvíli do jejich doby – to vše budou mít až do konce září možnost zažít prostřednictvím výstavy na Přírodovědecké fakultě její návštěvníci.

Putovní výstava zahrnuje velkoformátové snímky úspěšného fotografa Davida Bernarda, knižní publikaci o místech putování světců a zachycuje i pasáže originálního divadelního představení, ale především má detailně seznámit veřejnost s projektem Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Ta připravila k letošnímu výročí 1130 let od úmrtí Metoděje unikátní  roadshow po čtyřiceti místech v rámci celé České republiky.

„Během jednotlivých zastávek přibližujeme lidem nejen významné momenty a přínos Slovanských bratrů, ale také atmosféru velkomoravské doby. A to prostřednictvím historických artefaktů, ukázek starých řemesel a zmiňovaného divadelního představení, které má mezi návštěvníky obrovský ohlas - právě pro jeho srozumitelnost a způsob zpracování příběhu,”  uvedla Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy a dodala: „Především, ale chceme veřejnosti představit a pozvat je na známá i zapomenutá místa spojená s odkazem Cyrila a Metoděje. A také je pozvat k uvědomění si svých křesťanských kořenů, což v této rozeklané době považuji osobně za nejvýznamnější poselství celého našeho projektu.“

Zajímavou motivací právě k výletům do těchto míst je soutěž o unikátní svitek s mapou Velké Moravy vyhotovené na ručním papíře, který mohou lidé získat návštěvou minimálně deseti z nich. Projekt Cyril a Metoděj, autentický příběh naší země, však přináší kromě poznání a zábavy, také dobrodružství pro zvídavé cestovatele a příznivce geocachingu. Díky speciální aplikaci do mobilního telefonu mohou hledat kešky na významných místech spjatých s odkazem Cyrila a Metoděje podle interaktivní mapy a zapojit se tak do soutěže o atraktivní ceny.

V Olomouci bude unikátní výstava k vidění až do 30. září, a to vždy od pondělí do pátku v době od 9:00 do 17:00 hodin.  

Partnery projektu Cyril a Metoděj, autentický příběh naší země jsou Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava, z.s.p.o. a Moravskoslezský kraj. Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Podrobnější informace a plán roadshow na www.cmstory.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků