Hlavní obsah

V hanácké metropoli se představí příběh Cyrila a Metoděje v netradiční formě

14. 9. 2015, 15:19
Novinky, Kateřina Martykánová

Ve čtvrtek 17. září proběhne v nové budově olomoucké Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého slavnostní zahájení výstavy k projektu Cyril a Metoděj – autentický příběh naší země, jehož prostřednictvím přibližuje Centrála cestovního ruchu Východní Moravy veřejnosti život a odkaz slovanských věrozvěstů.

Foto: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy
Článek

Seznámit se životními osudy světců od jejich narození až do konce života, přiblížit nejen místa, kudy při své cestě putovali, přenést se na chvíli do jejich doby – to vše budou mít až do konce září možnost zažít prostřednictvím výstavy na Přírodovědecké fakultě její návštěvníci.

Putovní výstava zahrnuje velkoformátové snímky úspěšného fotografa Davida Bernarda, knižní publikaci o místech putování světců a zachycuje i pasáže originálního divadelního představení, ale především má detailně seznámit veřejnost s projektem Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Ta připravila k letošnímu výročí 1130 let od úmrtí Metoděje unikátní  roadshow po čtyřiceti místech v rámci celé České republiky.

„Během jednotlivých zastávek přibližujeme lidem nejen významné momenty a přínos Slovanských bratrů, ale také atmosféru velkomoravské doby. A to prostřednictvím historických artefaktů, ukázek starých řemesel a zmiňovaného divadelního představení, které má mezi návštěvníky obrovský ohlas - právě pro jeho srozumitelnost a způsob zpracování příběhu,”  uvedla Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy a dodala: „Především, ale chceme veřejnosti představit a pozvat je na známá i zapomenutá místa spojená s odkazem Cyrila a Metoděje. A také je pozvat k uvědomění si svých křesťanských kořenů, což v této rozeklané době považuji osobně za nejvýznamnější poselství celého našeho projektu.“

Zajímavou motivací právě k výletům do těchto míst je soutěž o unikátní svitek s mapou Velké Moravy vyhotovené na ručním papíře, který mohou lidé získat návštěvou minimálně deseti z nich. Projekt Cyril a Metoděj, autentický příběh naší země, však přináší kromě poznání a zábavy, také dobrodružství pro zvídavé cestovatele a příznivce geocachingu. Díky speciální aplikaci do mobilního telefonu mohou hledat kešky na významných místech spjatých s odkazem Cyrila a Metoděje podle interaktivní mapy a zapojit se tak do soutěže o atraktivní ceny.

V Olomouci bude unikátní výstava k vidění až do 30. září, a to vždy od pondělí do pátku v době od 9:00 do 17:00 hodin.  

Partnery projektu Cyril a Metoděj, autentický příběh naší země jsou Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava, z.s.p.o. a Moravskoslezský kraj. Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Podrobnější informace a plán roadshow na www.cmstory.cz

Reklama

Související témata:

Výběr článků