Hlavní obsah
Loňská výsadba zeleně u dálničního přivaděče ve Starém Bohumíně. Foto: Pavel Čempěl

V Bohumíně vysázejí dalších 3750 stromů a 1200 keřů

V Bohumíně plánují další rozsáhlou výsadbu zeleně. Tentokrát se dočká městská část Skřečoň. U rušné výpadovky na Karvinou se příští rok na podzim začnou sázet tisíce nových stromů a keřů. Odhadované náklady jsou 3,3 miliony korun.

Loňská výsadba zeleně u dálničního přivaděče ve Starém Bohumíně. Foto: Pavel Čempěl
V Bohumíně vysázejí dalších 3750 stromů a 1200 keřů

Nová výsadba se plánuje na ploše o rozloze 13,5 tisíce metrů čtverečních. Dotkne se hned dvou lokalit – okolí Polní a Úvozní ulice. „Bohumín je zatížený průmyslem i dopravou. Zeleň je proto pro nás velmi důležitá. I když jí ve městě máme poměrně dost a každý rok sázíme v rámci běžné údržby nové stromy, tak pořád vymýšlíme zelené projekty na výsadbu další zeleně. Nový projekt, který teď chystáme ve Skřečoni, se jmenuje Územní systém ekologické stability, tzv. ÚSES. Díky němu vznikne přírodní biokoridor poblíž areálu Gliňoč a U Nové cesty na Dolní Lutyni. Dnes jsou tady jen pole a louky, v příštích letech by se už tady měly zelenat nové dřeviny,“ sdělil bohumínský místostarosta Lumír Macura.

V obou lokalitách by se mělo vysázet dohromady 3750 stromů a 1250 keřů. „Sázet budeme pouze listnaté stromy, které jsou pro naše prostředí přirozené. Kvůli požadavkům Agentury ochrany přírody a krajiny bude výsadba probíhat lesnickým způsobem, což znamená s malými sazenicemi, vysokými 50, maximálně 70 centimetrů. A protože by takto malé mladé stromky mohly lákat lesní zvěř, tak budeme muset lokality se sazenicemi v prvních letech oplotit,“ uvedla Ľubica Jaroňová z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.

Okolí Polní ulice se dočká 2 700 stromů a 820 keřů, v Úvozní ulici počítají zahradníci se 1 050 novými stromy a 430 keři. Přibydou vrby, duby, habry, lípy, javory, olše i topoly, z keřů pak lísky, trnky, hlohy, brsleny a svídy. Díky kombinaci různě rostoucích dřevin bude nový porost zachytávat emise a prach lépe než tráva nebo souvislý porost. Nová výsadba by v lokalitách měla zlepšit i mikroklima. „Ministerstvo životního prostředí chystá v říjnu vypsat dotační projekt z evropských peněz na novou zeleň. Proto jsme se na něj už v předstihu připravili a zkusíme podat žádost. Pokud uspějeme, uhradíme výsadbu v podstatě z dotace. Kdybychom ji nezískali, zaplatíme ji z městských peněz. Nový přírodní biokoridor nám za to rozhodně stojí,“ doplnil Macura.

Masivní „zalesňování“ rozjel Bohumín před sedmi lety, a to s využitím evropských dotací na vysazování izolační zeleně. Díky tomu přibylo ve městě 4 200 stromů za téměř 10 milionů korun, většinu nákladů přitom město hradilo z evropských dotací. Stromy se sázely v Záblatí u sídliště Tovární a na bývalé skládce, v bývalém fotbalovém areálu Faja, kde po regeneraci přibyly nejen stromy, ale také skatepark, bikrosová dráha a workoutové hřiště. Izolační zeleň vyrostla zároveň ve Skřečoni, a to v lokalitě Dolní pole, kde odclonila železniční trať, našla místo i v sousedství průmyslového areálu Rockwoolu a v také  v přírodním areálu Gliňoč, kde vloni přibyly nové tůňky a hnízdiště pro chráněné živočichy. Nové dřeviny se naposledy vloni vysazovaly i ve Starém Bohumíně u dálničního přivaděče ve Slezské a Ostravské ulici a také nedaleko kapličky Pustyňa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků