Hlavní obsah
Na nové tepelné čerpadlo si Bohumíňáci mohou vzít kotlíkovou půjčku. Foto: Lucie Balcarová

V Bohumíně bude možné od půlky října žádat o kotlíkové půjčky

Bohumínští zastupitelé schválili v minulých dnech program na tzv. bezúročné kotlíkové půjčky. Bohumíňáci si tak budou moci půjčit na výměnu starého kotle za tepelné čerpadlo či nový ekologický kotel až 200 tisíc korun. Žádosti začne radnice přijímat od pátku 11. října.

Na nové tepelné čerpadlo si Bohumíňáci mohou vzít kotlíkovou půjčku. Foto: Lucie Balcarová
V Bohumíně bude možné od půlky října žádat o kotlíkové půjčky

„O kotlíkovou půjčku mohou žádat pouze úspěšní žadatelé třetí vlny kotlíkových dotací z Bohumína. Ve třetí vlně uspělo 153 Bohumíňáků, 84 z nich bude chtít využít bezúročnou půjčku na předfinancování výměny kotlů, jak vyplynulo z našeho radničního průzkumu, který jsme letos na jaře uspořádali mezi domkaři,“ sdělil místostarosta Lumír Macura.

Bezúročné půjčky na výměnu kotlů radnice organizuje díky státnímu programu RESTART.  Ten vyhlásil Státní fond životního prostředí (SFŽP) a Bohumín se do výzvy zapojil a požádal o dotaci ve výši 15,3 milionu korun. „Abychom pro naše obyvatele získali na kotlíkové půjčky od státu dostatek prostředků, museli jsme SFŽP předložit seznam těch, kteří plánují změnu vytápění a chtějí si na ni půjčit. Vážných zájemců se nám přihlásilo přes osmdesát, ti dostanou peníze přednostně. Domkaři, kteří nám v předstihu svůj zájem o půjčku neavizovali, budou mít ale rovněž možnost získat prostředky na předfinancování. V naší žádosti o dotaci od SFŽP jsme na ně pamatovali a počítáme s 20procentní rezervou,“ upřesnil Macura s tím, že na půjčky jsou v letošním městském rozpočtu vyčleněny tři miliony korun, aby se dostalo na první úspěšné žadatele ještě před topnou sezónou. Další prostředky pak radnice na půjčky vyhradí v příštím roce.

Domkaři, kteří využijí bezúročné půjčky, budou mít na jejich splacení až tři roky. První splátka se bude rovnat výši vyplacené kotlíkové dotace. Poté už budou hradit měsíčně maximálně 2 tisíce korun. „Chceme, aby půjčku na předfinancování výměny kotle využilo co nejvíce úspěšných žadatelů. Vypůjčené státní peníze na kotlíkové půjčky pro Bohumíňáky nebudeme muset ministerstvu vracet, pokud je použijeme na ekologické projekty. Počítáme s tím, že bychom za ně zateplili sportovní centrum Bosporka, vysázeli stromy v budoucím lesoparku Na Panském a v plánovaném parčíku mezi rodinnými domky v ulici Petra Cingra. Část z nich bychom chtěli využít také na instalaci fotovoltaiky na střeše městské sportovní haly,“ dodal Macura.

O kotlíkovou dotaci si v první a druhé vlně požádalo 257 Bohumíňáků, ve třetí vlně dalších 153 lidí, celkově si kotel za pomoci kotlíkové dotace vymění 410 lidí. Radnice dá každému z nich na výměnu kotle částku 7,5 tisíce korun, celkem tedy více než tři miliony korun. Kraj Bohumíňákům zatím na dotacích proplatil 26,3 milionu korun, samo město přispělo částkou 2,2 milionu korun. Toto číslo ovšem není konečné, uzavřena je zatím první výzva. Vyplácet se budou ještě další dotace z druhé a nově i ze třetí výzvy.

„Jsem velmi rád, že se více než čtyři stovky Bohumíňáků rozhodly pro výměnu starého kotle za nový a požádaly si o kotlíkovou dotaci. I malý krok, který může každý z nás udělat pro zlepšení životního prostředí, se počítá. Proto se na radnici rádi ujmeme organizace kotlíkových půjček a zároveň finančně podpoříme jejich výměnu. Investujeme tak společně do budoucnosti našich dětí,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků