Hlavní obsah
Kamenné koule nalezené na Skále, nyní u muzea v Přešticích Foto: Vratislav Konečný

Unikátní dvojhrad Skála byl jedním z prvních, který ostřelovali „puškou velikou“

Nedaleko Přeštic proslavených mecenášem J. Hlávkou, skladatelem J. J. Rybou a chutnými čuníky je ukryta v lese nad vsí Radkovice zřícenina ojedinělého dvojhradu. Narazíte na ni nečekaně. Najednou se její rozvaliny tyčí na dlouhé buližníkové skále vpravo od lesní cesty. Je to neobvykle rozsáhlá stavba.

Kamenné koule nalezené na Skále, nyní u muzea v Přešticích Foto: Vratislav Konečný
Unikátní dvojhrad Skála byl jedním z prvních, který ostřelovali „puškou velikou“

Má dvě za sebou postavená samostatná jádra. Cosi jako hradní dvojdomek.

Pevnost mocného rodu

Doba jeho vzniku je ale trochu neurčitá. Palacký se dokonce přikláněl k domněnce, že tu přebýval kníže Soběslav II., kterého porazil jiný Přemyslovec, kníže Bedřich. Mělo se tak stát v letech 1178-1179. Jenže jestli přebýval zde, není jasné. Nic to nepotvrzuje, jen přibližná lokace Soběslavova útočiště. 

Správná je ale další verze: Hrad se jmenuje po skále, na které ho Vilém, syn Děpolda ze Zbirohu, postavil. Byl příslušníkem mocného rodu pánů z Rýzmberka, po dostavění hradu roku 1318 se začal psát „ze Skály“.

Pro stavbu si vybral dlouhý hřeben prolomený několika puklinami. Horní i Dolní hrad byly samostatné stavby, zbytky jader s vchody, okny a rozsáhlým předhradím jsou prorostlé vzrostlými stromy. Ty narušují zbytky rozsáhlé zříceniny.

Stráně přimykající se k cestě pokrývá záplava jarních květů – dominuje modrá, bílá a také žlutá. Z Horního hradu se částečně zachovala brána, tvořily ho dva paláce. Dolní hrad střežila na samostatném suku stojící hranolovitá věž a u její paty stojící palác.

Na obránce stříleli kamennými koulemi

Páni z Rýzmburka byli mocným sebevědomým rodem, do svých záležitostí si nenechali moc mluvit. Proto měli rozmíšky s králem Václavem IV. Ten na ně poslal vojsko, které hrad oblehlo a poprvé v české historii se objevuje roku 1399 zpráva o použití velké pušky či bombardy.

Koule použité proti obráncům jsou umístěny u zdi muzea v Přešticích. Jsou to mohutné nahrubo opracované kameny.

Vojenský řád

Vojsko obléhalo Skálu třikrát, podruhé v roce 1402, poté 1413. Jak to dopadlo, se anály nezmiňují. Ze třetího obléhání je ale záznam o proslovu velitele královských Jana Hájka z Hodějova. Ten přečetl první český vojenský řád,: „ pro budoucí Čechy bojovné, aby se uměli u vojska zpravovati.“

Dalším vojenským řádem, hlavně taktickým, byl Žižkův.

Husité obsadili skálu roku 1427. Posádka podnikala loupeživé výpravy do okolí.

Vojska plzeňského landfrýdu 1436 hrad dobyla a bandu pověsila na okolních stromech. Hrad byl pobořen, ale roku 1441 se tu s kumpány usadil jakýsi loupeživý rytíř a začal drancovat okolí. Proti němu vytáhla ozbrojená čeleď pánů z Kolovrat a Švamberka. Zase se věšelo na stromech, vůdce odvedli do vězení. Skálu zapálili, ale Rýzmberkové ji znovu opravili a používali k hospodářským účelům, posléze majetek prodali Říčanským z Říčan.

Roku 1568 se už vede jako zpustlý. Sloužil opět jako úkryt bandám a dobrodruhům. Císařským výnosem ho 1652 zbořili.

Je to tu moc hezké, uvnitř je zbudováno ohniště, podle popela hojně využívané. Ale musejí se zachovat všechny zásady rozdělávání ohně v lese.

Kulturní okolí

Výlet na Skálu je hezkou procházkou, v okolí se nachází řada dalších objektů - Švihov, Červené Poříčí, Roupov, Nepomuk a v Přešticích výborné muzeum.

V době ostřelování Skály se bombardovaly i Horažďovice, takže kdo byl opravdu první, se neví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků