Hlavní obsah
Labutě a kachny na zimovišti vodních ptáků v Olomouci. Foto: Jiří Šafránek

Udeřily mrazy a labutě i kachny jsou vděčny za pomoc od lidí

Přichází pravá ladovská zima, většina vodních ploch zamrzla a volná vodní hladina zůstala pouze na několika málo místech pod jezy a v centrech větších měst. Právě tam se dnes soustřeďují u nás zimující labutě, kachny, lysky i rackové a čekají na potravu od lidí.

Labutě a kachny na zimovišti vodních ptáků v Olomouci. Foto: Jiří Šafránek
Udeřily mrazy a labutě i kachny jsou vděčny za pomoc od lidí

Nejvhodnější potravou pro vodní ptáky jsou menší kousky nakrájeného nebo rozlámaného vysušeného bílého pečiva a chleba. V žádném případě na nich nesmí být plíseň nebo mnoho soli, ptáci by se mohli přiotrávit a uhynout. Vhodnou potravou jsou i semena pšenice, ovsa nebo kukuřice.

Největšími zimujícími vodními ptáky u nás jsou labutě velké a ojediněle se vyskytující labuť zpěvná. Jejich přikrmování je oblíbenou činností všech generací. Labutě často vycházejí i na břeh za lidmi s krmením. Nejběžnější jsou kachny divoké, mezi nimiž se často objevují různobarevní strakatí jedinci až po zcela bílé. Často jde o křížence s domácími kachnami, které někomu uletěly.

Mezi zimujícími vodními ptáky se vzácně a ojediněle objevují i poláci velcí nebo chocholatí, morčáci velcí, hvízdáci, ostralky, kachničky mandarinské a někde i husy velké nebo běločelé. Z chřástalovitých ptáků lysky černé a slípky zelenonohé. Z potápek pak potápka malá. Na některých zimovištích se vyskytuje i několik druhů racků: racek chechtavý, bouřní a bělohlavý. Na větších řekách se zdržují kormoráni velcí.

Pokud si nebudete jisti, co to je za divného vodního ptáka, tak jej vyfoťte a pošlete k určení ornitologům do Moravského ornitologického spolku na e-mail: mosprerov@seznam.cz. Možná objevíte i nějakou raritu. Ornitologové uvítají i fotografie kroužků nebo krčních límců labutí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků