Hlavní obsah
Tři Králové v Pilníkově Foto: Jaroslav Blažek

Tři králové prošli Pilníkovem již popáté

V sobotu 5. a v neděli 6. ledna 2018 odpoledne se na pilníkovském náměstí již po páté sešly dvě tříkrálové skupiny, které v doprovodu dospělých vedoucích procházely městem a nezapomněly se zastavit ani v DPS Pilníkov.

Tři Králové v Pilníkově Foto: Jaroslav Blažek
Tři králové prošli Pilníkovem již popáté

Svátek Tří Králů vždy doprovázely různé lidové zvyky. Nejznámějším je chození tří králů. Na čas sice byl tento lidový zvyk částečně potlačen, ale nyní se opět navrátil.

V Čechách býval zažitý jako žehnání domů, při kterém se na jejich dveře či průčelí psával svěcenou křídou nápis C+M+B, který byl časem počeštěn na K+M+B. Nejsou to však počáteční písmena jmen Tří králů, kteří se jmenovali Kašpar, Melichar a Baltazar, ale jedná se o zkratku latinské věty „Christus mansionem benedicat“, tedy česky „Kristus žehnej tomuto domu“. V současnosti je tento svátek spojen se sbírkou Charity České republiky. 

Dnes je již ale málo známé to, že tento zvyk vychází velmi pravděpodobně z pohanského zvyku vykuřování. Obydlí i stáje se vykuřovaly a označovaly nápisy proto, aby se stavbám vyhýbalo celý rok neštěstí a démoni. Svátek Tří Králů je také v mnoha rodinách považován za konec Vánočních svátků, a tak je odstrojován vánoční stromek a mnohde také zhasíná v městech a obcích vánoční osvětlení. 

Děkujeme všem, kteří třem králům do sbírky přispěli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků