Hlavní obsah
Tomáš Černý Foto: archív Tomáše Černého

Tomáš Černý je uznávaným tenoristou nejen u nás, ale i ve světě

V zahraničí je Tomáš Černý uznávaný jako specialista na dílo Antonína Dvořáka. Jeho nahrávka Dvořákova Requiem (ArcoDiva) získala v roce 2011 prestižní japonské ocenění Tokusen.

Tomáš Černý Foto: archív Tomáše Černého
Tomáš Černý je uznávaným tenoristou nejen u nás, ale i ve světě

Dvořákova oratoria zpívá Tomáš Černý po celém světě se špičkovými orchestry jako jsou Liverpool Royal Philharmonic, Tonhalle Orchester Zürich, Bremer Philharmoniker, Brabantská filharmonie, Odense Symfoniorkester a samozřejmě s Českou filharmonií.

Výkon Černého v roli Prince v Dvořákově Rusalce obdivovali už i diváci ve švýcarském Opernhausu v Zürichu spolu s hvězdnou Krasimirou Stoyanovou jako Rusalkou, pod taktovkou Vladimira Fedoseyeva, nebo ve Staatstheater Nürnberg.

Je držitelem ceny Thálie 2000 za hlavní roli v Lehárově Zemi úsměvů a ceny Libuška na festivalu Opera 2005 za ztvárnění Edgarda v Donizettiho Lucii di Lammermoor.

Tomáš Černý je častým hostem prestižních domácích i zahraničních festivalů (Dresdner Musikfestspiele, Milano Musica, Pražské jaro, Mezinárodní festival soudobé hudby Varšavský podzim) i operních scén (Národní divadlo a Státní opera v Praze, Komische Oper Berlin, Staatstheater Wiesbaden, Slovenské národné divadlo v Bratislavě ad.). Spolupracoval s dirigenty, jako jsou Jiří Bělohlávek, Manfred Honeck, Enrico Delamboye, Gabriel Feltz, Vladimir Fedosejev, Marc Piollet, Helmuth Rilling nebo Carl St. Clair.

Letošní sezóna je pro Tomáše Černého opět ve znamení Dvořáka - na Stabat mater si ho vyžádal umělecký ředitel a šéfdirigent Varšavské filharmonie Jacek Kapszyk pro koncerty 17. a 18. ledna 2014.

Tomáš Černý hostuje také v Plzni nebo v Liberci. V Plzni jej můžeme vidět v Pucciniho opeře  Tosca, v Liberci v Dvořákově Rusalce, v Národním divadle v Praze ve Smetanově Prodané nevěstě, či ve Státní opeře Praha v Pucciniho La boheme nebo v Madama Butterfly, či zmíněné opeře Tosca.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků