Hlavní obsah
Helena Vondráčková. Foto: Iveta Vartová

Svůj narozeninový koncert uvede Helena Vondráčková v Hudebním divadle v Karlíně

V pátek 21. června proběhne v Hudebním divadle v Karlíně „narozeninový koncert“ Heleny Vondráčkové, který je součástí letošního turné Helena Dlouhá noc Live. Hlavní hvězdu doprovodí Charlie Band, jako vzácní hosté vystoupí - 4 Tenoři a Tap Academy Prague.

Helena Vondráčková. Foto: Iveta Vartová
Svůj narozeninový koncert uvede Helena Vondráčková v Hudebním divadle v Karlíně

Helena Vondráčková, která svou kariéru zahájila v roce 1964, patří dodnes k populárním interpretkám domácího popu. Uznání se jí dostalo i v zahraničí, kde slavila úspěchy jak na festivalech, tak na samostatných turné, na deskách i v televizi.

Naposledy slavila úspěchy v Německu, kdy v lednu převzala prestižní ocenění za celoživotní dílo a přínos ve světě populární hudby. Na cenu ji nominoval významný hudební portál Smago!, který letos slaví 20. výročí od svého vzniku. Slavnostní večer proběhl v Berlíně.

V březnu byla zase hostem oblíbené televizní talkshow Riverboat, kterou vysílá německá televize MDR. V oblíbeném pořadu se vzpomínalo třeba její moderování legendárního pořadu Ein Kessel Buntes, kde vystoupila celkem sedmkrát, přičemž došlo také na ukázku jednoho raritního vystoupení z roku 1965. A zaznělo mnoho dalších informací.

Helena Vondráčková se narodila 24. června 1947 v Praze, ale dětství a rané mladí strávila ve východočeském městečku Slatiňany. Rok před maturitou, což bylo v roce 1964, vyhrála v pražské Lucerně soutěž Hledáme nové zpěváky. Její pěvecká kariéra začala v roce 1965 v pražském divadle Rokoko. Hned na začátku začala spolupracovat s výsostně profesionálním týmem, což se projevilo úspěchem v podobě titulu Zlatý slavík za rok 1965. Svůj talent rozvíjela v divadle Rokoko (1965 – 1968), potom v triu Golden Kids (1968 – 1970).

Od roku 1971 vystupuje sólově. Během své kariéry nazpívala na 1500 písní, vydala více než 60 sólových alb pro český trh a dalších 18 pro zahraničí – včetně tří LP pro Japonsko.

Jako naše první zpěvačka povýšila statické zpívání u mikrofonu na hodnotnou podívanou s tancem, stepem a hrou na klavír a conga. Její repertoár je sestaven z písní mnoha žánrových odstínů. Od popu přes šansony, jazz až po velké muzikálové árie.

Legendární zpěvačka se objevila také v řadě filmů (Šíleně smutná princezna, Zpívající film, Jen ho nechte, ať se bojí, Romance za korunu), stovkách televizních pořadů i medailonů a několika muzikálech (Bídníci, Kočky, Hello, Dolly!, Baron Prášil, Mona Lisa, Mamma Mia! nebo Muž se železnou maskou).

Letos na jaře byl v pražském Divadle Broadway uveden nový muzikál Kvítek mandragory. V něm sice zpěvačka nevystupuje, zato je celý muzikál sestaven výhradně z jejích hitů.

Helena Vondráčková je držitelkou mnoha prestižních cen a uznání doma i v zahraničí. Slavila úspěchy na festivalech v Riu de Janeiro, v polských Sopotech nebo na Kubě. Vystupovala v pařížské Olympii a po boku Karla Gotta dokonce hned dvakrát v proslulé newyorské koncertní síni Carnegie Hall. Se svými úspěchy nejen v celé střední Evropě nebo v zemích Sovětského svazu, ale také v Jižní Americe, Japonsku, Kanadě a Austrálii, se stala naší mezinárodně nejúspěšnější zpěvačkou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků