Hlavní obsah
Nový úsek společně otevřeli starostové Švihova a Běšin – Václav Petrus a František Vlček. Na cyklostezku vyjeli na krásných historických kolech. Foto: Radka Žáková

Švihov otevírá novou cyklostezku

Po téměř desetiletém úsilí se otevřel u Švihova poslední přibližně 0,6 km dlouhý úsek cyklostezky, který spojil město s 11 km vzdálenými Klatovy souvislou bezpečnou trasou. V kraji tak vznikl jeden z nejdelších souvislých úseků cyklostezky, má 26 km a spojil pošumavské Běšiny se Švihovem.

Nový úsek společně otevřeli starostové Švihova a Běšin – Václav Petrus a František Vlček. Na cyklostezku vyjeli na krásných historických kolech. Foto: Radka Žáková
Švihov otevírá novou cyklostezku

Nový úsek bude sloužit nejen cykloturistům, ale i místním. Vzhledem k charakteru trasy, která vede po oddělených cyklostezkách, jej budou moci využívat i děti k dojíždění z blízkých obcí do školy do Švihova. 

První jízdou na historických kolech za zvonění cyklistických zvonků stezku společně otevřeli starosta Švihova Václav Petrus a starosta Běšin František Vlček.

Propojení Klatov se Švihovem připravovala původně obě města společně i s obcí Dolany, pod které spadá i Malechov. Podmínky dotačního titulu Cíl 3 si ale vynutily, aby Klatovy, Švihov i Dolany podaly žádosti o dotaci samostatně na úseky, které byly na jejich katastru a v jejich vlastnictví.

„Město Švihov v té době ale nemělo na listu vlastnictví pozemek v délce asi 600 metrů, který byl součástí plánované stezky a vedl v polích nad silnicí, tak se realizace tohoto úseku zasekla. Museli jsme iniciovat pozemkové úpravy, které bohužel trvaly asi pět let. Z celkové částky 3 milióny korun tak město zaplatilo jen 600 tisíc a to za napojení začátku a konce právě otevíraného úseku stezky, který byl již na našem území,” řekl starosta Václav Petrus o posledním právě otevřeném úseku cyklostezky mezi Švihovem a Klatovy.

Ostatní úseky na plánované cyklotrase číslo 38 už Švihov vybudoval či opravil dříve. „Teď už je celá trasa číslo 38 z Běšin až do Švihova vedena po cyklostezkách, jen krátké úseky v obcích vedou po místních komunikacích,” říká starosta Běšin František Vlček, předseda Euroregionu Šumava, který projekt cyklotrasy číslo 38 počátkem roku 2006 inicioval.

Nové cyklostezky neslouží jen rekreaci, ale také cyklistické dopravě. „Díky poslednímu dokončenému úseku budou moci na kole jezdit do školy do Švihova také děti z Malechova a Dolan. Trasa totiž vede mimo obec, kde jezdí auta rychleji, po oddělené cyklostezce,” pochvaluje si švihovský starosta Václav Petrus. Právě rodiny s menšími dětmi a senioři, kteří se na silnici mezi auta bojí, ji využívají již teď.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků