Hlavní obsah
Foto: Archiv ČPZP

Světový týden kojení připomíná výhody přirozené formy krmení

První srpnový týden bude již pošestadvacáté ve znamení Světového týdne kojení, který iniciuje Světová aliance na podporu kojení (WABA). Jeho cílem je připomínat výhody přirozené formy krmení a zlepšovat tento trend místo přikrmování umělou stravou.

Foto: Archiv ČPZP
Světový týden kojení připomíná výhody přirozené formy krmení

Na podporu důležitosti kojení nezapomíná ani ČPZP ve svých preventivních programech. Kojení přináší řadu výhod pro děti i maminky. Miminku poskytuje všechny potřebné živiny přesně odpovídající jeho věku. Navíc vytváří protilátky proti infekcím dýchacích a močových cest, zánětům středního ucha či průjmům. Rovněž snižuje riziko cukrovky, obezity, alergií, syndromu náhlého úmrtí dítěte, autoimunitních onemocnění nebo leukémie.

Oproti umělé výživě zatěžuje mateřské mléko méně ledviny. Zdravotní výhody přináší kojení i maminkám. Snižuje poporodní krvácení, chrání před poporodní úzkostí a depresí. Do budoucna zmenšuje riziko rakoviny prsu a vaječníků, cukrovky, osteoporózy či kardiovaskulárních onemocnění. V neposlední řadě je pro maminky praktické a pomáhá snížit váhu po porodu.

Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení do 6 měsíců věku dítěte a poté ho doplňovat o další příkrmy až do 2 let, v případě potřeby i déle. Doporučovaným přístupem ke kojení se v současné době stává zásada přizpůsobit se potřebám dítěte.  

Navzdory výhodám a usnadňování podmínek kojení jsou výsledky statistik v České republice poměrně nepříznivé. Po 6 měsících je výhradně kojeno necelých 15 procent dětí a kojeno spolu s příkrmy 37 procent. Z porodnice přitom odchází 95 procent kojících maminek a ze zdravotních důvodů jich nemůže kojit jen zhruba 1 procento.

Kromě kojení čeká maminky adaptace na další nové situace, které příchod miminka přináší. Aby pro ně bylo přizpůsobení co nejsnazší, mají těhotné ženy a maminky pojištěné u ČPZP možnost čerpat příspěvky v rámci preventivních programů. „Dlouhodobě patří k našim nejoblíbenějším produktům Manažerka mateřství, program Zdravé dítě a a Žena po porodu. Pokud jde o těhotné ženy a maminky, jsme nejštědřejší ze všech zdravotních pojišťoven,“ uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

„Obliba preventivních programů pro maminky roste. Program Manažerka mateřství využilo v prvním pololetí tohoto roku 5 244 maminek a program Zdravé dítě ještě o téměř 500 pojištěnců více. Prostřednictvím nejnovějšího programu Žena po porodu přispěla ČPZP ve stejném období 1 764 klientkám. V rámci všech tří programů přispěla v první polovině roku ČPZP svým klientkám téměř 10,5 milionu korun,“ dodala Elenka Mazurová.

Moderní maminky mohou využít také mobilní aplikaci Zdraví v mobilu. Kromě jiných funkcí provede těhotenstvím týden po týdnu, upozorní na těhotenská vyšetření a nabídne výběr jména pro dítě. Hlídá blížící se termín porodu, včas pomůže s nákupním seznamem pro miminko i s přípravou tašky do porodnice. Seznámí maminky také s tím, na co nezapomenout po porodu. Aplikace je volně přístupná, může ji tedy využít každý a zdarma si ji stáhnout na www.zdravivmobilu.cz, v APP Store nebo na Google Play.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků