Hlavní obsah
O praktické ukázky poskytování první pomoci se na třech stáncích postaral Oblastní spolek Českého červeného kříže Ústí nad Orlicí. Foto: Stanislava Dvořáková

Světový den první pomoci doprovodily ukázky záchrany osob s pomocí služebního psa

Oblastní spolek Českého červeného kříže Ústí nad Orlicí ve spolupráci s Vyšší odbornou, střední zdravotní a sociální školou Ústí nad Orlicí včetně složek Integrovaného záchranného systému ČR připravily ve středu 5. září v rámci Světového dne první pomoci řadu ukázek záchrany života.

O praktické ukázky poskytování první pomoci se na třech stáncích postaral Oblastní spolek Českého červeného kříže Ústí nad Orlicí. Foto: Stanislava Dvořáková
Světový den první pomoci doprovodily ukázky záchrany osob s pomocí služebního psa

Na celém světě si ročně vyžádají 1,25 miliónu lidských životů dopravní nehody. Smutná statistika se nevyhýbá ani naší zemi, kdy v minulém roce v České republice zahynulo na silnicích 502 osob a tisíce se zranily, mnohdy s celoživotními následky. Přitom o záchraně života zde často rozhodují první minuty pomoci náhodných účastníků nehody.

Pro zvýšení povědomí o těchto nebezpečích probíhá letošní Světový den první pomoci pod heslem První reakce u dopravní nehody.

Cílem ČČK je proto naučit co nejvíce lidí první pomoci, aby mohl být tak snížen počet úmrtí na českých silnicích. U stánků bylo možné zkusit si na figurínách obnovu základních životních funkcí a ošetření úrazů včetně zastavení masivního krvácení. Zároveň zde byl připraven i prodej publikací s tematikou první pomoci a pro zdraví přihlížejících zájemců nabídka změření krevního tlaku.

V současné době nezbytnou složku záchranných prací představuje Integrovaný záchranný systém včetně dobrovolných, záchranářských a zdravotních organizací. Proto svoje vybavení a činnost na Světovém dni první pomoci představil Hasičský záchranný sbor a Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje, Policie ČR, Městská policie Ústí nad Orlicí, Sbor dobrovolných hasičů Ústí nad Orlicí, Černovír, Ústí nad Orlicí-Hylváty, Vodní záchranná služba ČČK-PS Pastviny, Horská záchranná služba a oddělení Besip Ministerstva dopravy.

Právě Besip se zaměřuje na všeobecnou prevenci všech účastníků na veřejných komunikacích, ať se jedná o chodce, řidiče či cestující. Ohroženi jsou především děti a senioři, a to jako chodci při přecházení vozovky, na jízdním kole, za volantem i v hromadné dopravě.

A tak k prokázání znalostí a dovedností v silničním provozu Dům dětí a mládeže Ústí nad Orlicí Duha připravil pro mladistvé soutěžní jízdu zručnosti na kole.

Speciální pozornost pak poutala ukázka vybavení Vodní záchranné služby ČČK-PS Pastviny, která má letos za sebou velice úspěšnou sezónu, kdy mimo několika menších oděrek na břehu u tonutí zasahovat nemusela. Navíc vodní záchranná služba v České republice letos oslavila 50 let od svého založení a je bezpečným ochráncem při sportu a rekreační činnost u vody.

Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje potom všechny bez rozdílu věku zaujal ukázkou výcviku služebních psů ukončenou skutečnou záchranou osob z nepřístupného terénu. V nainstalovaných krabicích se ztratil malý chlapeček i paní učitelka. Pes cvičený pro vyhledávání osob bez problémů v krátké době oba našel.

Poté následovalo ještě představení dekontaminační jednotky a ochranného oděvu, což bylo přínosem zejména pro studentky zdravotní školy. Ovšem při činnosti ochrany životního prostředí se hasiči setkávají i s různými žádostmi obyvatelstva, například při likvidaci vosího roje.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků