Hlavní obsah
Arthur Brown s legendární hořící přilbou z hitu FIRE. Foto: promo Arthur Brown

Svět britského rockera Arthura Browna je stále bláznivý, zahraje na festivalu Valašský špalíček 2016

Jeden z nejstarších a zároveň nejosobitějších festivalů v ČR, Valašský špalíček 2016 ve Valašském Meziříčí, se návštěvníkům otevře už ve čtvrtek 23. června a potrvá tři dny. Jedním z hlavních tahounů je král britské psychedelie Arthur Brown, který má i přes 40 let na scéně stále co nabídnout.

Arthur Brown s legendární hořící přilbou z hitu FIRE. Foto: promo Arthur Brown
Svět britského rockera Arthura Browna je stále bláznivý, zahraje na festivalu Valašský špalíček 2016

Arthur Brown, britská hudební legenda a král tamní psychedelické a rockové scény představí na celovečerním koncertě ve Valašském Meziříčí celé současné uskupení projektu The Crazy World of Arthur Brown. Sobotní večer na hlavní scéně se díky Brownovi dostane do atmosféry světové psychedelie konce šedesátých let.

Do výšin hudebního průmyslu a na první příčky světových hitparád jej vynesla píseň Fire z roku 1970. Ale jak rychlý byl jeho start, tak rychle také ze středního proudu zmizel. I přes řadu dalších projektů a skvělých sólových alb, bude Arthur Brown vždy znám právě díky skladbě Fire, přilbě, z níž šlehají plameny a výroku I’m a God of Hellfire (Jsem Bůh pekelného ohně).

Arthur Brown inspiroval Alice Coopera i kapelu Kiss

Není divu, že se tahle píseň stále objevuje v éterech rádií po celém světě. Do svého repertoáru si ji od zakladatele progresivního rocku, jak je také Brown označován, vypůjčily hvězdy jako Ozzy Osborne, The Prodigy či The Who.

„Arthura Browna v nahrávce skvělé skladby Fire jsem poprvé slyšel v tomtéž roce z rozhlasové Houpačky, kde hudební novinář Jiří Černý mluvil o tom, jak Arthur běhá po jevišti v přilbě, z níž šlehají plameny. On je symbolem progresivního rocku, ikona psychedelie konce šedesátých let. Patřil k architektům toho stavu, v němž se tenkrát rocková hudba nacházela. Inspiroval řadu umělců, mimo jiné Alice Coopera i kapelu Kiss, a jeho koncertní prezentace dokonale souzní s názvem doprovodné kapely - Crazy World,“ říká o volbě letošní hvězdy Karel Prokeš, dlouholetý dramaturg festivalu Valašský špalíček.

Britským magazínem Classic Rock titulovaný showman roku přijede do Valašského Meziříčí s kapelou ve složení Nina Gomniak – kytara, Jevon Beaumont – basová kytara, Robin O’Keeffe – bicí, Matt Guest – klávesy, Angel Flame – tanečnice a Arthur Brown – zpěv.

Festival se zaměří na osobnosti šedesátých let

V programu letošního ročníku organizátoři přehlídky dále rozvíjí úspěšný formát folk & beat festivalu a do podtitulu přidávají také blues. Dramaturgie připravovaného ročníku se ještě výrazněji zaměřuje na stylotvorné osobnosti, beatové hvězdy šedesátých let, významné rockové projekty let sedmdesátých.

V průběhu tří dnů dále vystoupí například The Matadors, Ivan Hajniš, Pavol Hammel & Prúdy (Slovensko), Collegium Musicum (Slovensko), The Swinging Blue Jeans (Ukrajina), Hana a Petr Ulrychovi Javory Beat & Javory, Blue Effect & KYX Orchestra – Nová syntéza, Zelená pošta (Slovensko), Extempore – Velkoměsto, Markéta Irglová, Fiordmoss a zahájena bude výstava Psychedelia ve vizuální kultuře beatového věku 1962 - 1972 v Muzejním a galerijním centru.

Vstupenky na festival Valašský špalíček 2016 jsou v předprodeji k dostání na oficiálních stránkách festivalu http://valasskyspalicek.kzvalmez.cz, stránkách Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí www.kzvalmez.cz a v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků