Hlavní obsah
Vimperský večer Šumava litera. Foto: archiv Jana Kašeho

Šumavský srdcař Jan Kaše získal za knihu Šumavské tajemství nacistů ocenění

Šumava je plná tajemství. Od dob Keltů, kteří zde měli svá oppida a těžili zlato, přes středověk, po novodobé dějiny. Poutavý krimithriller Jana Kašeho Šumavské tajemství nacistů získal v sobotu 23. listopadu ve Vimperku ocenění v soutěži Šumava Litera 2019.

Vimperský večer Šumava litera. Foto: archiv Jana Kašeho
Šumavský srdcař Jan Kaše získal za knihu Šumavské tajemství nacistů ocenění

Šumavský literární festival se zaměřuje na popularizaci regionální jihočeské literatury s důrazem na Šumavu.

Letos se konal 5. ročník, do soutěže o cenu Johanna Steinbrenera jsou nominovány knihy o Šumavě vydané v předchozím roce. Šumava je pro tento účel chápána jako území tvořené okresy Klatovy, Prachatice, Český Krumlov. Soutěží se ve dvou kategoriích: beletrie (včetně poezie) a knihy naučné, odborné a fotoknihy (současné i historické).

Šumavu má dlouholetý spolupracovník Novinek.cz (rubriky Vaše zprávy z regionů) nejen v klávesnici, ale hlavně v srdci a hlavě.

Výborný společník, dobrý vypravěč, chlap nemyslící jen na sebe, podle možností podporuje děti z Dětského domova v Kašperských Horách, které nemají možnost strávit dětství v rodinách, jako většina jejich vrstevníků.

Šumava ve všech pórech těla i duše

Jan Kaše se narodil se v Klatovech. Prázdniny trávil ve Strašíně a v Sušici, odkud jeho rodina pochází. Žije a pracuje v Plzni, Šumavu považuje za svůj druhý domov a využívá každé příležitosti, aby se sem mohl vracet.

Vystudoval historii na Západočeské univerzitě v Plzni a bezpečnostně-právní studia v Praze; v průběhu 90. let psal pro Plzeňský deník články, které se věnovaly historickým událostem v období 1918-1945.

Od roku 2010 publikoval na serveru Novinky.cz několik desítek článků o Šumavě, a to včetně jakýchsi internetových seriálů – Za tajemstvím zapomenutých šumavských vesniček, Tajemná a záhadná místa Šumavy, Za tajemstvím šumavských kopců či Jarní putování Pošumavím.

Zajímavým a poutavým způsobem ukazuje krásy a půvab šumavské přírody a zároveň čtenáře upozorňuje na nejrůznější dosud neodhalená tajemství a záhady.

Anotace Šumavských tajemství

Kniha rozvíjí formou detektivního žánru příběh novináře Lukáše, který se shodou okolností dostane k záhadnému dopisu. Jeho obsah jej přivede na Šumavu do míst, která jsou dodnes opředena různými spekulacemi o tom, co zde Němci za války dělali.

Pátrání po dávném tajemství je plné napětí i nečekaných zvratů. Významné místo zaujímá rovněž rozvíjející se vztah Lukáše s krásnou, avšak trochu tajemnou pracovnicí muzea Markétou, která je do celé záležitosti hodně zapletena. Podaří se Lukášovi zjistit, co nacisti za války na Šumavě opravdu dělali? Překoná veškeré nástrahy a nebezpečí?

Další informace: www.tajemstvisumavy.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků