Hlavní obsah
Denně se v Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce léčí 500 pacientů. Foto: Martin Šalek

Statut Komplexního onkologického centra Nemocnice Na Bulovce obhájila

Pražské Nemocnici Na Bulovce bylo prodlouženo osvědčení o splnění podmínek pro poskytování onkologické péče nejvyššího stupně až do konce roku 2015. Ministrovi zdravotnictví to ke schválení doporučila Pracovní skupina pro superspecializovanou péči v oblasti onkologie.

Denně se v Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce léčí 500 pacientů. Foto: Martin Šalek
Statut Komplexního onkologického centra Nemocnice Na Bulovce obhájila

Nemocnice Na Bulovce má statut Komplexního onkologického centra a poskytuje onkologickou péči pacientům v Praze a ve Středočeském kraji.

“Kvalitní, úspěšné a bezpečné fungování Ústavu radiační onkologie je klíčové pro celou nemocnici. Ústav radiační onkologie totiž patří mezi jeden z pilířů nemocnice,“ řekl ředitel Petr Zajíc.

„Je třeba odlišovat náš Ústav radiační onkologie od Protonového centra, které leží sice také v areálu nemocnice, avšak s Nemocnicí Na Bulovce nemá nic společného, jde zcela o soukromý projekt,” dodal ředitel Zajíc.

Vytíženost Ústavu radiační onkologie ilustrují i následující čísla:
- v roce 2012 bylo přijato do léčby vice než 2000 nových pacientů
- na lineárních urychlovačích bylo aplikováno 250 000 ozařovaných polí
- při systémové léčbě aplikováno 12 000 preparátů intravenózně
- bylo hospitalizováno 1500 pacientů
- bylo provedeno 45 000 ambulantních vyšetření
- denně se v ústavu léčí 500 pacientů.  

Pro pacienty Ústavu radiační onkologie připravuje nemocnice letos významnou novinku pro zvýšení jejich bezpečnosti. Jako první v Praze budou pacienti tohoto centra tzv. hlídaní pomocí speciální bezdrátové aplikace, která maximalizuje jejich bezpečnost při ozařování a minimalizuje chybovost lidského činitele.

„V podstatě jde o to, že pacient se pouze přes svůj kód dostane do ozařovny, kde bude aplikována pouze předem určené léčba. Nenastane tak situace, že by byl pacient nesprávně identifikován či došlo k chybné léčbě. V tom případě se systém okamžitě zablokuje,“ vysvětlila novinku primářka Ústavu radiační onkologie MUDr. Vladimíra Stáhalová a doplnila: „Naším cílem je poskytovat vynikající komplexní péči o pacienty s nádory a formovat budoucí zdravotní systém klinickými inovacemi, biomedicínským a zdravotnickým výzkumem a edukací.“

Technologie, která zajistí pacientům v Nemocnici Na Bulovce maximální bezpečnost, se nazývá RFID (Radio Frequency Identification) - radiofrekvenční systém identifikace. Jde o moderní technologii identifikace pomocí radiofrekvenčních vln.

Informace jsou v elektronické podobě ukládány do malých čipů-tagů, ze kterých je lze následně načítat a opakovaně přepisovat pomocí rádiových vln. Technologie RFID je v současné době považována za přímého nástupce čárových kódů. Pro posílení bezpečnosti bude součástí systému i ARIA, která představuje novou generaci verifikačního systému pro tvorbu a řízení záznamů potřebných při poskytování léčebné péče v oboru radiační onkologie.

Celý projekt může Ústav radiační onkologie zrealizovat díky příspěvku od nadační fondu ONKOS ve výši 1 milión korun.

Ústav radiační onkologie 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce se zabývá komplexní nechirurgickou léčbou solidních nádorů dospělých, t.j. radioterapií, chemoterapií, hormonální léčbou, bioterapií a podpůrnou léčbou. Ve spolupráci s ostatními pracovišti Nemocnice Na Bulovce poskytuje komplexní onkologickou léčbu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků