Článek
Nemocnice Na Bulovce má statut Komplexního onkologického centra a poskytuje onkologickou péči pacientům v Praze a ve Středočeském kraji.
“Kvalitní, úspěšné a bezpečné fungování Ústavu radiační onkologie je klíčové pro celou nemocnici. Ústav radiační onkologie totiž patří mezi jeden z pilířů nemocnice,“ řekl ředitel Petr Zajíc.
„Je třeba odlišovat náš Ústav radiační onkologie od Protonového centra, které leží sice také v areálu nemocnice, avšak s Nemocnicí Na Bulovce nemá nic společného, jde zcela o soukromý projekt,” dodal ředitel Zajíc.
Vytíženost Ústavu radiační onkologie ilustrují i následující čísla:
Vytíženost Ústavu radiační onkologie ilustrují i následující čísla: - v roce 2012 bylo přijato do léčby vice než 2000 nových pacientů
Vytíženost Ústavu radiační onkologie ilustrují i následující čísla: - v roce 2012 bylo přijato do léčby vice než 2000 nových pacientů - na lineárních urychlovačích bylo aplikováno 250 000 ozařovaných polí
Vytíženost Ústavu radiační onkologie ilustrují i následující čísla: - v roce 2012 bylo přijato do léčby vice než 2000 nových pacientů - na lineárních urychlovačích bylo aplikováno 250 000 ozařovaných polí - při systémové léčbě aplikováno 12 000 preparátů intravenózně
Vytíženost Ústavu radiační onkologie ilustrují i následující čísla: - v roce 2012 bylo přijato do léčby vice než 2000 nových pacientů - na lineárních urychlovačích bylo aplikováno 250 000 ozařovaných polí - při systémové léčbě aplikováno 12 000 preparátů intravenózně - bylo hospitalizováno 1500 pacientů
Vytíženost Ústavu radiační onkologie ilustrují i následující čísla: - v roce 2012 bylo přijato do léčby vice než 2000 nových pacientů - na lineárních urychlovačích bylo aplikováno 250 000 ozařovaných polí - při systémové léčbě aplikováno 12 000 preparátů intravenózně - bylo hospitalizováno 1500 pacientů - bylo provedeno 45 000 ambulantních vyšetření
- denně se v ústavu léčí 500 pacientů.
Pro pacienty Ústavu radiační onkologie připravuje nemocnice letos významnou novinku pro zvýšení jejich bezpečnosti. Jako první v Praze budou pacienti tohoto centra tzv. hlídaní pomocí speciální bezdrátové aplikace, která maximalizuje jejich bezpečnost při ozařování a minimalizuje chybovost lidského činitele.
„V podstatě jde o to, že pacient se pouze přes svůj kód dostane do ozařovny, kde bude aplikována pouze předem určené léčba. Nenastane tak situace, že by byl pacient nesprávně identifikován či došlo k chybné léčbě. V tom případě se systém okamžitě zablokuje,“ vysvětlila novinku primářka Ústavu radiační onkologie MUDr. Vladimíra Stáhalová a doplnila: „Naším cílem je poskytovat vynikající komplexní péči o pacienty s nádory a formovat budoucí zdravotní systém klinickými inovacemi, biomedicínským a zdravotnickým výzkumem a edukací.“
Technologie, která zajistí pacientům v Nemocnici Na Bulovce maximální bezpečnost, se nazývá RFID (Radio Frequency Identification) - radiofrekvenční systém identifikace. Jde o moderní technologii identifikace pomocí radiofrekvenčních vln.
Informace jsou v elektronické podobě ukládány do malých čipů-tagů, ze kterých je lze následně načítat a opakovaně přepisovat pomocí rádiových vln. Technologie RFID je v současné době považována za přímého nástupce čárových kódů. Pro posílení bezpečnosti bude součástí systému i ARIA, která představuje novou generaci verifikačního systému pro tvorbu a řízení záznamů potřebných při poskytování léčebné péče v oboru radiační onkologie.
Celý projekt může Ústav radiační onkologie zrealizovat díky příspěvku od nadační fondu ONKOS ve výši 1 milión korun.
Ústav radiační onkologie 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce se zabývá komplexní nechirurgickou léčbou solidních nádorů dospělých, t.j. radioterapií, chemoterapií, hormonální léčbou, bioterapií a podpůrnou léčbou. Ve spolupráci s ostatními pracovišti Nemocnice Na Bulovce poskytuje komplexní onkologickou léčbu.

Nemocnice Na Bulovce obhájila statut Komplexního onkologického centra a poskytuje onkologickou péči pacientům v Praze a ve Středočeském kraji.