Hlavní obsah
Banátské panenky Foto: archiv

Stanislavu Juránkovi poděkovali krajané z Rumunska

Ve čtvrtek 4. srpna navštívili Senát Parlamentu ČR zástupci Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku. Delegaci vedl rumunský poslanec Miroslav Adrian Merka. Nad akcí převzal patronát bývalý jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

Banátské panenky Foto: archiv
Stanislavu Juránkovi poděkovali krajané z Rumunska

Poslanec Merka přijel poděkovat senátorovi Juránkovi za jeho pomoc, když ještě jako hejtman Jihomoravského kraje pomohl dotací jeden milion korun opravit domov pro sociální služby krajanům žijícím v Rumunsku ve městě Svatá Helena.

Po krátké prohlídce historických prostor Senátu se uskutečnilo setkání s předsedou Senátorského klubu KDU-ČSL senátorem Václavem Koukalem a místopředsedou KDU-ČSL senátorem Petrem Šilarem. Po diskusi v přátelském duchu si delegace vyměnily dary, mezi nimiž speciálně vynikl dar pro senátora Juránka, a to šedesáticentimetrová panenka v rumunském kroji.

Rumunsko je jednou ze zemí, jejíž obyvatelé na své české či častěji slovenské kořeny nezapomínají. A proto rumunská strana takto ocenila Juránkův počin.

Rumunský Banát

Do Banátu Češi přišli už za Rakousko-Uherska, a to po roce 1823. Tehdy jim maďarský podnikatel Magyárly sliboval práci v lese, daňové úlevy a tudíž i lepší živobytí.

Stovky rodin především z Plzeňska, okolí Prahy a Kladna se proto vydaly na vorech po Dunaji do neobydlené pohraniční oblasti. Nejprve založily vesnici Svatá Elizabeta a Svatá Helena. Později přibylo Rovensko, Šumice, Bígr, Gerník a Eibentál.

Ostrůvky české svébytnosti se však stále zmenšují. Mladí lidé především z ekonomických důvodů Banát opouštějí a odcházejí zpět do původní vlasti. V současné době jich v Banátu žijí necelé dva tisíce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků