Hlavní obsah

Sociální služby pro děti a mladistvé zůstávají zavřené. Česká asociace streetwork nesouhlasí

Novinky, Lucie Nemešová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Tento týden se otevírá provoz řady podniků po celém Česku. Vláda ovšem stále drží zavřené služby pro děti a mladistvé i rodiny s dětmi. Ty mohou v rámci rozvolňování opatření v sociálních službách dnešním dnem pomoc poskytovat distančně, podle České asociace streetwork je to ale málo.

Článek

„Považujeme to za naprostý výsměch všem poskytovatelům sociálních služeb pro děti a mladistvé, ale i pro rodiny s dětmi. Zatímco se obnovuje provoz fitness či wellness a je tomu věnovaná obrovská pozornost, zařízení, která zastupujeme, mají konečně “dovoleno” poskytovat pomoc distančně - po telefonu či online. O tuto možnost jsme přitom žádali od samého začátku krize.

Navíc nevidíme důvod, proč by nyní služby už nemohly fungovat terénně - například formou konzultací venku do maximálního počtu tří osob. Plán MPSV je naprosto absurdní, když přihlédneme k tomu, že už je povoleno sdružování do 10 osob,” uvedla Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork, která nízkoprahové kluby zastřešuje.

Důsledky mohou být podle Zikmundové nejen pro klienty těchto služeb fatální. I nadále totiž zůstávají bez potřebné podpory a pomoci.

„Covidová krize ukázala, že ohrožené děti a rodiny leží na srdci maximálně sociálním pracovníkům, stát je hodil přes palubu,” dodala ředitelka asociace s tím, že je-li systém podpory ohrožených rodin funkční, vede nejen k prevenci sociálního vyloučení, ale také šetří státu, resp. daňovým poplatníkům nemalé finanční náklady.

O to víc asociace a její členské organizace nechápou postup ministerstva práce a sociálních věcí, které sociálním službám nebylo schopné poskytnout ani metodické pokyny, jak v práci s ohroženými rodinami a dětmi během krize pracovat. Většina nízkoprahových zařízení pro děti a mladistvé přitom na riziko zvýšeného napětí v mnohých domácnostech upozorňuje od vyhlášení nouzového stavu.

Podle sociálních a terénních pracovníků problémy v rodinách během doby nouzového stavu nejen nevymizely, ba naopak mohly vyeskalovat a ještě více zvýšit zátěž dětí a teenagerů zvyklých pravidelně docházet do klubů, kde nachází útočiště.

„Zaznamenali jsme jednotlivé případy dětí, uživatelů naší služby nebo klientů jiných projektů spolku R-Mosty, kteří v této nepříznivé situaci jsou. Jde zejména o děti v domácnosti s malou výměrou bytu a zároveň mnoha osobami, neexistujícím zázemím pro domácí studium, zvýšený hluk, narůstající agrese členů domácnosti, teoretické ohrožení domácím násilím,” uvedl Tomáš Rezek z organizace R-Mosty.

„I když naši pracovníci zůstávají online a jsou dětem denně devět hodin k dispozici, nemají děti možnost naplňovat své potřeby místa, bezpečí, klidu a nemají často vhodné prostředí ani na domácí vzdělávání a plnění nároků školy,” dodal Rezek.

Právě bezpečný prostor, ale i dostatečný klid na plnění studijních povinností chtějí streetworkeři pracující s dětmi a mládeží řešit otevíráním tzv. studijních a odpočinkových místností. „Tato naše iniciativa není v rozporu s vládními nařízeními, neboť se nejedná o sociální službu. Služba NZDM zůstává i nadále zavřená,” popisuje Rezek

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám