Hlavní obsah
Předsednictvo SHHS ČR udělilo prezidentu SR medaili "Za rozvoj a udržování montánních tradic" Foto: Pavel David

Slovenský prezident Ivan Gašparovič přijal zástupce hornických a hutnických cechů

Prezident Slovenské republiky Ivan Gašparovič se v pátek 10. ledna setkal již po páté se zástupci Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska. Přítomni byli i zástupci Sdružení hornických a hutnických spolků ČR.

Předsednictvo SHHS ČR udělilo prezidentu SR medaili "Za rozvoj a udržování montánních tradic" Foto: Pavel David
Slovenský prezident Ivan Gašparovič přijal zástupce hornických a hutnických cechů

Prezident ve své promluvě zdůraznil, že „banícke a hutnícke remeslo je ťažká, náročná a zodpovedná práca. Baníctvo a hutníctvo patrili vždy k nesporne najvýznamnejším a aj najzaujímavejším priemyselným odvetviam v slovenskej histórii. V dejinách našej krajiny majú baníctvo a hutníctvo bohatú tradíciu, za ktorú nadobudlo veľkú úctu.“ 

Slovenský prezident připomenul, že obě tyto činnosti daly impulz vzniku prvního evropského společenství - Evropského společenství pro uhlí a ocel, které se stalo základem dnešní podoby evropské integrace.

Slovenský prezident ocenil loňské aktivity Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska - konkrétně organizaci 15. Evropských dnů horníků a hutníků, které se konaly v červnu 2013 v Košicích.

Předseda Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska Jaroslav Malchárek zdůraznil, že zájem hlavy státu o práci horníků a hutníků pomohl rozvoji jejich hnutí i k zlepšení názorů občanské veřejnosti na postavení hornictví ve Slovenské republice. „Podielame sa a spolupracujeme na riešení aktuálnych problémov slovenského baníctva, vážime si, že koncom minulého roka, pod vedením Ministerstva hospodárstva SR boli dokončené práce na surovinovej politike Slovenskej republiky a veríme, že prijatie tohto materiálu a hlavne jeho legislatívne závery umožnia podrobné zoznámenie sa so skutočným stavom domácich surovinových zásob a pomôžu zváženiu ich efektívneho využívania.“

Předsednictvo Sdružení hornických a hutnických spolků ČR udělilo prezidentovi SR „Medaili za rozvoj a udržování montánních tradic“. Vyjádřilo tím hlubokou úctu a uznání panu prezidentovi za jeho zájem o práci horníků a hutníků a jeho podporu zachování a rozvoji hornických a hutnických tradic.

Prezident v poděkování za udělení této medaile zdůraznil, že naše státy jsou dva přátelé, kteří potřebují jeden druhého „ a baníctvo je v tomto príklad a vzor...“.

Představitelé Českého Krumlova současně při této příležitosti pozvali prezidenta Ivana Gašparoviče na 18. setkání hornických měst a obcí ČR, které se v tomto městě bude konat ve dnech 26. - 28. září 2014.

Záznam ze setkání můžete najít zde, článek zpracován s použitím zprávy a foto Tlačového oddelenia.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků