Hlavní obsah
Igor Stránský režíruje hru Králova řeč. Foto: Marek Malůšek

Slovácké divadlo chystá na leden dvě premiéry - Marvinův pokoj a Královu řeč

Marvinův pokoj a Králova řeč - to jsou dva slavné, oscarovými nominacemi i samotnými cenami ověnčené filmy. Na oba tituly se teď mohou těšit i diváci Slováckého divadla v Uherském Hradišti. V těchto dnech je totiž začali připravovat shodou okolností dva ředitelé. Premiéry proběhnou v lednu 2017.

Igor Stránský režíruje hru Králova řeč. Foto: Marek Malůšek
Slovácké divadlo chystá na leden dvě premiéry - Marvinův pokoj a Královu řeč

Zatímco současný ředitel Slováckého divadla Michal Zetel bude podepsán pod inscenací Marvinův pokoj, bývalý principál Igor Stránský nastuduje slavnou hru Králova řeč.

Marvinův pokoj vypráví o dvou sestrách, Lee a Bessie, které po dvaceti letech odloučení opět sblíží Bessiina nemoc, jejiž léčení vyžaduje transplantaci kostní dřeně od příbuzného. „Příběh o životě a umírání psal Scott McPhersonav době, kdy sám umíral, s obdivuhodným humorem a lehkostí. V New Yorku hra získala Drama Desk Award za nejlepší hru roku 1992. Recenzent New York Times označil hru za jednu z nejzábavnějších a přitom nejmoudřejších a nejdojemnějších her,“ uvedla k Marvinovu pokoji dramaturgyně Iva Šulajová.

Ve Slováckém divadle bude mít novinka premiéru s Jaroslavou Tihelkovou, hostující Danou Růžičkovou, Davidem Vaculíkem či Davidem Macháčkem v hlavních rolích 7. ledna 2017.

„Strhující vyprávění o překonávání osobní lidské slabosti na půdorysu královského údělu se odehrává na základě skutečných událostí ve třicátých letech 20. století ve Spojeném království a představuje jeden z nejcitlivějších momentů moderních britských dějin,“ popisuje druhá dramaturgyně Markéta Špetíková Královu řeč, jejíž fenomén zasáhl takřka celý svět po uvedení stejnojmenného filmu (2010), a zejména po jeho ocenění čtyřmi Oscary.

„Do té doby neměla široká veřejnost o řečové vadě britského krále Jiřího VI. a o zásluhách logopeda Lionela Loguea na jejím odstranění ani ponětí. Podobně málo známé je, že slavný film vznikl podle tehdy ještě neuvedené divadelní hry, která se premiéry dočkala paradoxně až díky úspěchu své vlastní adaptace. Napsal ji americko-australský scenárista David Seidler na motivy vzpomínek svérázného královského logopeda, dokončena a zveřejněna však kvůli zákazu královny matky mohla být až po její smrti v roce 2002,“ uzavírá dramaturgyně.

Režisér Igor Stránský do hlavních rolí Královy řeči obsadil Pavla Hromádku a Pavla Majkuse a návštěvníci Slováckého divadla v Uherském Hradišti ji poprvé uvidí poslední lednovou sobotu v příštím roce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků