Hlavní obsah
Takto nádherný bílý český chřest se pěstuje na písčitých polích v okolí vesničky Hostín u Vojkovic na Mělnicku. Foto: CZ Chřest

Slavnosti českého chřestu zvou v sobotu do Hostína na Mělnicku

V sobotu 2. května budou mít v Hostíně na Mělnicku opět své dostaveníčko milovníci kvalitního českého chřestu, kterému se u nás také říká špargl nebo asparagus.

Takto nádherný bílý český chřest se pěstuje na písčitých polích v okolí vesničky Hostín u Vojkovic na Mělnicku. Foto: CZ Chřest
Slavnosti českého chřestu zvou v sobotu do Hostína na Mělnicku

Zdejší pískovité půdy chřestu maximálně svědčí. Kvalitní český chřest z této malé vísky se odtud exportuje po celé Evropě, některé zásilky však dokonce doputovaly až třeba do Emirátů a Japonska.

Chřest není zas tak úplně zelenina, ale vytrvalá bylina s oddenky a redukovanými šupinovitými listy. Po celém světě se vyskytují přes tři stovky druhů, standardně bývají v nabídce jeho tři základní podoby: bílý (pevnější a větší), zelený (štíhlý se špičatými výhonky) a fialový (podobný zelenému, barevně do fialova).

Chřest původně pochází z dalekého Orientu a požívání pokrmů z něj má hned celou dlouhou řadu velmi blahodárných účinků na naše lidské zdraví.

Český chřest na polích u Hostína se letos již pěstuje na více než stopadesáti hektarech, pěstitelé by však v ideálním případě chtěli pěstební plochu dále rozšířit ještě o dalších 50 hektarů. Oproti minulému roku letos začala chřestová sezóna o něco později, avšak sklizeň je prý podstatně vydatnější. Na zde již tradičních Chřestových slavnostech v sobotu 2. května bude tedy rozhodně co prodávat, pořadatelé slibují zde již tradičně zvýhodněnou cenovou nabídku, protože počátkem sezóny bývá jinak chřest totiž vždy poněkud dražší.

Sobotní chřestové slavnosti v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku začnou po deváté hodině ráno a potrvají přibližně do tří odpoledne. Vedle ukázek pěstování a třídění chřestu zde standardně budou rovněž oblíbené ochutnávky chřestových specialit, jakož i hudební a dětský program včetně unikátní soutěže „Chřestožrout“.

V sobotu by mělo být celkem slunečno, polední teploty by měly dosáhnout lehce přes 15°C, nejsou však vyloučeny případné kratší přeháňky. Skládací deštníky nebo pláštěnky tedy raději s sebou.

Řidiče upozorňujeme na stále ještě uzavřený most TGM v Kralupech s možnou objížďkou přes Nelahozeves nebo Velvary. Nejbližší vhodný sjezd z dálnice D-8 je pro návštěvníky chřestových slavností Exit 9 vedle Úžic, odkud je to přes Vojkovice do Hostína několik málo minut.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků