Hlavní obsah
Sen noci svatojánské: zkouška Foto: DS Slavkov u Brna

Slavkovští divadelníci uvedou v Brně Shakespearovu komedii Sen noci svatojánské

Divadelní spolek Slavkov u Brna uvádí tuto „zamilovanou“ komedii 19. května v Kulturním Centru Líšeň (Klajdovská 28, Brno). Je to jen na Vás, vážení diváci, zda přijdete podpořit slavkovské herce v jejich snaze, přinést Vám pohodu romantického večera.

Sen noci svatojánské: zkouška Foto: DS Slavkov u Brna
Slavkovští divadelníci uvedou v Brně Shakespearovu komedii Sen noci svatojánské

Sen noci svatojánské je půvabná a z četných divadelních i filmových podob známá komedie Williama Shakespeara. V průběhu jediné noci se v ní střetává svět lidí a pohádkových postav.

Svatební veselí vévody Thésea se střídá se světem pohádkového lesa. V něm se pohybuje neomezený vládce elfů Oberon, kterého ovšem ovládá jeho manželka Titánie. Oba se zapletli do milostných her. Titánie s Théseem a Oberon okouzlil krásnou Amazonku Hipolitu, současnou nevěstu Théseovu.

Rozlícený otec Egeus, přivádí před svého panovníka nezdárnou dceru Hermii, která odmítá sňatek s urozeným, ale nemilovaným Demetriem. Jejím snem je totiž Lysandr. Demetrius sice kdysi miloval krásnou Helenu, nyní však trvá na sňatku s Hermií. Lysandr tedy přemluví Hermii k útěku.

Na paloučku v lese si dala dostaveníčko parta řemeslníků, která chce při příležitosti vévodova sňatku předvést „kratičkou zdlouhavost a přeukrutnou frašku O Pyramovi a jeho Thisbě“. A že se jejich mozky a ústa pořádně zapotí, na to můžete vzít jed.

Oberon a jeho pomocník rarášek Puk, jim jejich činnost ještě zkomplikují. Puk také v dobré snaze vyplnit přání svého pána Oberona, očaruje Lysandra, který se v tu ránu zamiluje – do Heleny. Kouzlo způsobí, že se do Heleny zamiluje také Demetrius. Hermie teď bloudí lesem sama. Helena je zaskočena nenadálou přízní obou mládenců a považuje všechno dvoření za hru, která ji uráží. Oberon však ruší klamné kouzlo a konečně se sejdou obě dvojice.

Na dvoře vévody se odehrává představení řemeslníků. Shovívavý pohled panovníka oceňuje jejich snahu a propouští je v milosti. Přichází noc….a vlády se opět ujímají nadpozemské bytosti.

„Nyní lačný lev jde na lov, vlk teď vyje na měsíc,
unaveni v míru chalup spáči chrápou z plných plic.
A mi, elfi, teď jsme pány ! Ani myš svaté ticho nerušiž!“

Divadelní spolek Slavkov u Brna

Spolek je strukturálně rozdělen, podle aktuálně připravovaných her, do tvůrčích skupin. Ty pod vedením režisérů nazkouší 2 - 3 hry ročně.

Kromě tvůrčích skupin funguje v souboru i technická skupina, která zajišťuje nejen obsluhu osvětlovací a zvukové techniky, ale i výrobu kulis, kostýmů a inspici.

Divadelní spolek svůj repertoár zatím soustřeďuje hlavně na činohru pro dospělé a pohádky pro děti. Jeho ambice jsou však mnohem širší. Před čtyřmi roky svůj akční rádius rozšířil o festivalovou činnost, když spolu s městem (nyní s SC Bonaparte) začal organizovat festival amatérských divadel Slavkovské divadelní dny, jemuž předcházely Shakespearovské divadelní dny, kterými soubor oslavil 10. výročí svého vzniku.

Scénáristicky a herecky se členové souboru podíleli na vzniku hraného dokumentárního filmu Srdce Evropy, který byl natočen k 1150. výročí příchodu Cyrilometodějské mise na Velkou Moravu.

Od roku 2015 obohatil spolek svůj repertoár o „divadlo malých forem“, nazvané Divadelní kavárna, v níž se diváci mohou setkávat u kavárenského stolu, popovídat si a shlédnout, či jen poslouchat kratší kulturní program.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků