Hlavní obsah
Skláři ukáží lidem krásu svého řemesla Foto: Gabriela Středová

Sklárna Květná láká k návštěvě, představí novou pec

Novou tavicí pecí se chlubí sklárna v Květné na Uherskobrodsku od začátku srpna. Zájemci si ji budou moci prohlédnout v sobotu 13. srpna v rámci Dne otevřených dveří, kdy také proběhne slavnostní posvěcení pece. Sklárna Květná je nejdéle fungující sklárnou na našem území, letos slaví 222 let provozu.

Skláři ukáží lidem krásu svého řemesla Foto: Gabriela Středová
Sklárna Květná láká k návštěvě, představí novou pec

Slavnostní akt posvěcení proběhne přímo ve sklářské huti v 8:30. Lidé budou moci celé dopoledne sledovat tradiční ruční práci mistrů sklářů, podívat se, jak se sklo dekoruje různými technikami a také zakoupit výrobky Crystalite Bohemia za zvýhodněné ceny.

Nejdéle fungující sklárna na našem území, která byla založena v roce 1794 a vyrábí tak již 222 let, se pomocí Dnů otevřených dveří snaží přiblížit sklářství široké veřejnosti, a zkouší tak přilákat zájemce o toto náročné, ale krásné tradiční řemeslo.

Těšit se můžete i na bohatý doprovodný program, který nabídne například jízdu na segway, ohnivou show, jízdu na koních a ponících a další zábavné atrakce i občerstvení pro děti i dospělé.

Pec se mění každých šest let

Tavicí pec se mění zhruba každých šest let a šamotové pánve zhruba každého půl roku, kvůli životnosti materiálů, z nichž jsou vyrobené. „Tavicí kapacita sklárny zůstává na třech tunách za den. Nová pec a její instalace vyšly na zhruba 4,5 miliónu korun,“ řekl Marek Mikláš, ředitel sklárny Květná.

Stará pec dosloužila letos v červenci, kdy se vynesly šamotové pánve, pec se následně nechala vychladnout a poté byla zbořena. Na jejím místě pak vyrostla pec nová, po zahřátí byly na konci července zaneseny nové pánve a od začátku srpna se po měsíční odstávce spustila výroba.

Vlastníkem skláren v Květné a ve Světlé nad Sázavou je Crystalite Bohemia. Ve sklárně Květná se vyrábí ruční sklo a probíhá tu i dekorace výrobků z obou závodů. Své výrobky Crystalite Bohemia exportuje do 82 míst po celém světě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků