Hlavní obsah
Foto: Galerie CreArs

Rožnovská galerie CreArs vystaví pozoruhodné malby Petera Pollága

V úterý 8. září proběhne od 17. hodiny v prostorách galerie CreArs v Rožnově pod Radhoštěm vernisáž, na které budou představena plátna renesančně všestranného slovenského umělce světového formátu Petera Pollága. Zahájení hudebně doprovodí česko-polská písničkářka Beata Bocek.

Foto: Galerie CreArs
Rožnovská galerie CreArs vystaví pozoruhodné malby Petera Pollága

Slovenský umělec Peter Pollág ve svém výtvarném díle sebevědomě zabydluje neobyčejně rozsáhlý myšlenkový prostor, který je kultivován autorovými bohatými cestovatelskými zkušenostmi a snahou o empatii k rozmanitosti jednotlivých kultur a národů. V jeho díle se tak setkávají nejrůznější prvky a vlivy, jež jsou čerpány z umělcova výjimečného poznávacího a pozorovacího talentu, spolu se schopností vcítění se do konkrétních námětů vysoké intelektuální úrovně.

Hlavnímu Pollágovu zájmu se těší malba. Věnuje se však také grafice, kresbě, knižní ilustraci, mozaice a vitráži. Společným svorníkem výtvarníkovy tvorby je jasně definovaná linie a silný kresebný základ. Liniemi pevně ohraničené objemy nabývající podoby ženského těla nebo koní a býků a kombinování modelačních technik vytváří opticky působivé a v prostoru obrazu jen velmi volně ukotvené výjevy, působící dojmem kolorovaného dřevořezu.

Autorovy obrazy k nám hovoří nejen svým vizuálním zpracováním, ale také náměty. Žena jako femme fatale, jako Salome a Jezabel nebo zpodobení univerzálního archetypu. Divoké zvíře coby symbol pohybu, pudů a neklidného kolotání kvasu všehomíra. A konečně labyrint – svůdce z cesty, průvodce do záhuby nebo Daidalovo bohatství toho, kdo skrze něj zná cestu. Tyto tři náměty se v autorově díle vyskytují až obsedantně a to jak samostatně, tak také v různých vztahových kombinacích, což opět posouvá jejich možné vzájemné významy na zcela jinou úroveň.

Mnohoznačnost a vrstevnatost Pollágova díla tvoří jednu z hlavních složek jeho přitažlivosti. Autor se však nutně nesnaží krkolomně skrýt objekty svých pláten do nerozluštitelných šifer. Lze se domnívat, že množství vizuálních i významových faset, které můžeme v plátnech objevovat, má souvislost nejen s jeho intenzivními zkušenostmi cestovatele. Skrze své dílo nám dává možnost lépe nahlédnout a pochopit barevnost světa a věcí, jejich rozdílný význam v jednotlivých kontextech a úhlech pohledu.

Peter Pollág patří v současnosti bezpochyby k tomu nejlepšímu, co lze na současné výtvarné scéně sledovat. Umělec má na kontě řadu úspěšných výstav uskutečněných takřka po celém světě. Realizace v Japonsku, Kanadě, Číně nebo v Zimbabwe svědčí o doslova mezikontinentální povědomí o Pollágově tvorbě.

Jeho obrazy jsou také součástí mnoha soukromých a veřejných sbírek  a neúnavnou výstavní činností je autorovo poselství nezvykle důmyslné kombinace obsahu a formy dále prezentováno uměnímilovné veřejnosti.

Pečlivě vycizelovaný výběr autorových děl, který galerie CreArs v prodejní výstavě představuje, tak poskytuje hluboký umělecký a duchovní zážitek, který v divácích bude bezpochyby rezonovat ještě dlouho po zhlédnutí výstavy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků