Hlavní obsah
Režisér Peter Gábor s hercem Petrem Soumarem, představitelem Merlina. Foto: archiv Horácké divadlo Jihlava

Režisér Peter Gábor režíruje v Jihlavě inscenaci Merlin aneb Pustá zem 

Další premiérou Horáckého divadla v Jihlavě bude v lednu příštího roku hra německého dramatika a scenáristy Tankreda Dorsta Merlin aneb Pustá zem, kterou už koncem listopadu začal se souborem zkoušet hostující režisér Peter Gábor.

Režisér Peter Gábor s hercem Petrem Soumarem, představitelem Merlina. Foto: archiv Horácké divadlo Jihlava
Režisér Peter Gábor režíruje v Jihlavě inscenaci Merlin aneb Pustá zem 

V mýtech a legendách jsou uloženy všechny prazákladní životní situace. Nepochybně i proto se autor hry Tankred Dorst rozhodl bezmála před třiceti lety pro napsání díla inspirovaného artušovskou tematikou.

"Dorstovo věhlasné dílo Merlin aneb Pustá zem čerpá z okruhu těchto slavných bájí - je zde uchováno prakticky vše ze známé látky: zrození ďáblova syna kouzelníka Merlina, který se stane vychovatelem a posléze i rádcem svého chráněnce a "předurčeného vládce" Artuše, bájný meč Excalibur, Artušovo kralování a jeho vynález "kulatého stolu" jako symbolu spravedlivého světa, nevěra královny Ginevry s Artušovým přítelem, rytířem Lancelotem, trnitá pouť rytířů za grálem, jejich neúspěšný návrat, Parsifalova cesta k poznání a prozření, pomsta a zrada bastarda Mordreda i poslední boj otce se synem a konec říše," říká dramaturgyně Barbora Jandová.

"Autorovým velkým přínosem je jeho svébytné a fascinující zpracování z pohledu současného člověka," míní Barbora Jandová. "Prostřednictvím pověsti se dotýká mnohých problémů dnešního světa. Také jeho hrdinové mají rysy a vlastnosti současných lidí. Podle Dorsta je tato hra o také čase, o jeho plynutí, a tedy i o stárnutí lidí i idejí."

Rozsáhlou divadelní fresku, jejíž první čtená zkouška proběhla v úterý 25. listopadu, připravuje pro Horácké divadlo režisér Peter Gábor, který je v současné době kmenovým režisérem a současně i uměleckým šéfem činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Do svého inscenačního týmu si přizval scénografa Michala Syrového a kostýmního výtvarníka Tomáše Kyptu.

Nemalý podíl v realizačním týmu má také dramaturgyně Barbora Jandová, která musela původně přes více než 350 stran čítající dílo upravit do současných osmaosmdesáti stránek, stejně jako autor scénické hudby i písní Jakub Kudláček a šermíř Petr Nůsek, kteří tým doplňují.

Historickou fresku o rytířích krále Artuše a hledání Svatého grálu uvidí publikum v Horáckém divadle v Jihlavě jako čtvrtou abonentní premiéru 75. divadelní sezony.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků