Hlavní obsah
Představení Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete Foto: Q10 Studio divadla DRAK (archiv)

Q10 Studio divadla DRAK excelovalo ve Večeru tříkrálovém na úvod Zahradních divadelních slavností

Jsou divadelní soubory, o nichž se shánějí informace velmi obtížně – přesto nabízí divákům mimořádné zážitky. Právě tyto soubory a jejich představení mapuje mnoho let dr. Zdeněk Zahradník a nejlepší z nich zve každoročně na Zahradní divadelní slavnosti do Dobrušky.

Představení Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete Foto: Q10 Studio divadla DRAK (archiv)
Q10 Studio divadla DRAK excelovalo ve Večeru tříkrálovém na úvod Zahradních divadelních slavností

Devátý ročník této přehlídky byl zahájen 17. května  představením Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete v podání Q10 Studia divadla DRAK Hradec Králové. Po loňské úspěšné inscenaci Mnoho povyku pro nic připravil herec, muzikant a režisér královéhradeckého divadla DRAK Filip Huml vynikající velmi volnou úpravu další Shakespearovy komedie.

Na jevišti se odehrává příběh zasazený na výletní loď ve Středomoří s dějem na pozadí druhé světové války. Amatérský soubor složený z posluchačů ZUŠ Na Střezině v Hradci Králové a jejich pedagoga Filipa Humla, předvádí – a to zcela bez přehánění – naprosto profesionální výkon a divák nevychází z úžasu. Je to představení plné nápadů a překvapení, hry světel a stínů, představení, v němž některé až artistické výkony jsou prováděny s naprostou samozřejmostí, proto vypadají snadné a lehké. Herci (velmi mladí) dokazují, že jsou skvěle vybaveni nejen jazykově a rétoricky, ale i pohybově. Přestávka tak slouží divákovi ne k občerstvení, ale ke vstřebání všech dojmů, a zároveň k nadechnutí pro druhou část, kdy herecký koncert na jevišti pokračuje snad v ještě větším tempu. Těsně po představení si režisér a herec Filip Huml udělal čas na krátký rozhovor.

Jak se vám hraje s vašimi žáky?

Dobře. Já to mám rád, přestože to někteří kolegové nedělají nebo nechtějí dělat. Myslím, že jim to dává pocit, že je v tom nenechám. Někdy se sejde obecenstvo, které absolutně nereaguje a v sále je mrtvo. V ten okamžik, když jsem na jevišti s nimi, tak jim to dodá odvahu, protože představení vůbec nemusí být špatné.

Jste režisérem Večera tříkrálového. Jak si užíváte jednu z rolí ve své režii?

Popravdě – já zaskakuju. Já ve hře nehraju. Tuto roli hraje student, který dojíždí a ne vždy může hrát, takže já jsem taková rezerva, protože jsem v tomto představení už kdysi – před pěti šesti lety – hrál, tak můžu zaskočit a tím to zachránit.

Kromě fotek na Facebooku se informace o vašem souboru a tomto zajímavém představení téměř nedají sehnat. Jak je to v dnešní době možné?

Premiéru jsme měli teprve nedávno a vlastně jsme nestihli udělat věci kolem. Fotky máme, ale ještě jsme si neudělali postprodukci tohoto představení. Bylo to náročné, zkoušeli jsme hodně dlouho a příprava byla náročná i fyzicky. Takže na tyto věci nezbyl čas a energie. Ale už jsem zjistil, že dr. Zdeněk Zahradník, který pořádá Zahradní divadelní slavnosti, je dokonalý mistr slova a on o nás vždy napíše tak úžasnou anotaci, že jsem si říkal, že ho poprosíme, aby nám tyto věci psal. On se na představení podívá a vždy ho v pár větách skvěle vystihne. Moc se mi to líbí a děkuju mu.

A co tedy Zdeněk Zahradník o představení napsal? Známý příběh dvojčat a jejich vzájemného složitého hledání po lodní katastrofě, příběh převleků a intrik, lásky skutečné i neopětované, soubojů, her, výher i proher, zrady a hlavně šťastného konce. To vše jako základ jevištní podívané s prvky komedie dell’arte, improvizace, klauniády a až artistických výstupů...

další program: viz foto 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků