Hlavní obsah
Mladá zpěvačka z fotografického cyklu První republika Foto: Angelo Purgert

Půvab ženy, galantnost muže a noblesu životního stylu připomíná aktuální výstava na zámku Duchcov

Působivá výstava, instalovaná v těchto dnech v Galerii Giacomo na zámku Duchcov, odkazuje na blížící se 100. výročí vzniku samostatného československého státu, které si budeme připomínat v příštím roce. Autorské fotografie Angela Purgerta jsou důstojnou předzvěstí tohoto výročí.

Mladá zpěvačka z fotografického cyklu První republika Foto: Angelo Purgert
Půvab ženy, galantnost muže a noblesu životního stylu připomíná aktuální výstava na zámku Duchcov

První výstavní projekt letošní sezóny na duchcovském zámku oslavuje půvab a eleganci, kterými se vyznačovala secesní móda, design a životní styl v éře kulturního rozkvětu meziválečné Československé republiky. Zachytil je svým objektivem známý pražský fotograf Angelo Purgert (1965), držitel řady fotografických ocenění.

Po doslova nabité vernisáži, kterou moderoval reportér FTV Prima Josef Mádle za účasti samotného fotografa a pozvaných hostů, autor fotografií odpověděl na několik otázek.

Čím vás oslovilo období meziválečné Československé republiky, že jste si jej vybral jako stěžejní inspiraci pro jeden z vašich fotografických projektů?

„Především ten kontrast krásna a výtvarna oproti dnešní hekticky uspěchané a přetechnizované době. Chtěl jsem diváky v retrospektivě vrátit zpátky do časů gentlemanství, krásné módy doplňků a také vrcholné architektury. Chtěl jsem, aby se každý nás alespoň na chvíli pozastavil v tomto krásném čase.”

V rámci přípravy výstavy První republika jste spolupracoval s řadou mediálně známých osobností, které se objevují na vašich snímcích. Jak vzpomínáte na toto focení? Můžete zmínit nějakou situaci či příhodu, na kterou rozhodně nezapomenete?

„V tomto projektu se objevili například herci Filip Tomsa, Andrea Kerestešová, Bořek Slezáček, ale především moderátor a šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, se kterým byla nezapomenutelná spolupráce. On je zvyklý, když se fotografuje a nebo natáčí, být pouze v kuchařském nebo civilním oblečení. Tohle byla pro něj prvorepubliková premiéra a v první třetině focení byl kupodivu velmi stydlivý a zakřiknutý, ale postupem času se uvolnil a i přidal nějaké fórky.”

Jaké dojmy si odnášíte ze zámku Duchcov, který jste navštívil poprvé v souvislosti s přípravou výstavy První republika? 

„Zámek na mně působil velmi vznešeně, jak po celkové stavební stránce tak i zahradou a vnitřními prostory včetně krásné Galerie Giacomo. Má svojí krásnou atmosféru, a tak bych návštěvu tohoto zámku všem vřele doporučil.”

Výstava První republika na zámku Duchcov potrvá do 4. června 2017. Zakoupením propagačních materiálů, katalogu či pohlednic souvisejících s touto výstavou, dostupných v čajovně a kavárně Dračí oko, můžete podpořit Dům dětí a mládeže „Sluníčko“ v Duchcově.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků