Hlavní obsah
Pacienti si dobrovolníky velmi oblíbili, nemocnice tak hledá další zájemce, kteří by jim také chtěli zpříjemnit čas trávený v nemocnici. Foto: Hana Szotkowská

Prostějovská nemocnice spustila dobrovolnický program a hledá do něj další zájemce

Další dobrovolníky hledá ke svým dlouhodobě hospitalizovaným pacientům Nemocnice Prostějov. Ta spustila dobrovolnický program před pěti měsíci, a to také díky finanční pomoci Města Prostějov, které na program přispělo pět tisíc korun. Program se úspěšně ujal, nemocnice proto hledá další zájemce

Pacienti si dobrovolníky velmi oblíbili, nemocnice tak hledá další zájemce, kteří by jim také chtěli zpříjemnit čas trávený v nemocnici. Foto: Hana Szotkowská
Prostějovská nemocnice spustila dobrovolnický program a hledá do něj další zájemce

Vzhledem k tomu, že se v nemocnici dobrovolnický program rychle ujal a pacienti si dobrovolníky velmi oblíbili, hledá nemocnice další zájemce, kteří by chtěli zpříjemnit dlouhodobě hospitalizovaným pacientům jejich pobyt.

V současné chvíli dochází za pacienty LDN celkem čtyři dobrovolníci. Služba se rychle ujala, pacienti si dobrovolníky chválí a na jejich návštěvy se těší. Jsou vítaným zpestřením. Proto se rozhodla nemocnice dobrovolnické řady rozšířit.

„Být dobrovolníkem znamená být tu pro druhé. Hledáme dobrovolníky, které baví práce s lidmi, mají chuť pomáhat a chtějí navíc získat nové zkušenosti a přátele. Hlavní náplní práce dobrovolníků je zpříjemnit volný čas pacientům, povídat si s nimi, číst knihy a noviny nebo hrát stolní hry,“ uvedla koordinátorka dobrovolnického programu Mgr. Lenka Vybíhalová s tím, že dobrovolníci mohou samozřejmě přijít také sami s vlastním nápadem, jak zpestřit čas dlouhodobě hospitalizovaným pacientům.

Cílem dobrovolnického programu je pozitivně a efektivně přispět k péči o pacienty a jejich léčbě. Posláním dobrovolníků je pacienty rozptýlit, zprostředkovat jim kontakt s ”vnějším světem“ a odvést jim myšlenky a pozornost od jejich nemoci. Díky pravidelným návštěvám pomáhají dobrovolníci pacientům čelit nejen nepříjemným pocitům spojeným s nemocí, ale také se změnou prostředí.

„Dobrovolníci přinášejí další lidský kontakt, pomoc při překonávání sociálních bariér a samozřejmě zpříjemňují pobyt pacientům po celou dobu jejich hospitalizace,“ doplnila Lenka Vybíhalová.

Dobrovolníkem může být každý, komu je více než 18 let, má čistý trestní rejstřík a má zájem ze své dobré vůle, ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu vykonávat činnost ve prospěch jiných lidí. Zájemci o dobrovolnictví se mohou hlásit u koordinátorky Mgr. Lenky Vybíhalové na telefonním čísle 732 41 09 09 nebo na emailové adrese: dobrovolnictvi@nempv.cz.  

„Každý zájemce o dobrovolnictví musí projít úvodním pohovorem s koordinátorkou dobrovolníků a vrchní sestrou LDN. Zájemce se dozví podrobné informace o možnostech a pravidlech dobrovolnické činnosti. Po vstupním pohovoru následuje návštěva oddělení LDN. Na základě zjištěných informací od zájemce se koordinátorka a vrchní sestra rozhodne, zda je vhodný pro dobrovolnický program v nemocnici,“ objasnila Vybíhalová.

Dobrovolnický program spustily v Olomouckém kraji také ostatní nemocnice společnosti AGEL. Dobrovolníci tak zpříjemňují pobyt dlouhodobě hospitalizovaným pacientům i v Nemocnici Šternberk, v Přerově a také v Šumperku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků