Hlavní obsah
Foto: Adéla Čuříková

Přibývá pacientů s poruchami spánku

Spánková laboratoř Plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati praská ve švech. Lidí s poruchami spánku je totiž čím dál více. Situaci zlepší otevření dalších lůžek laboratoře v tomto roce.

Foto: Adéla Čuříková
Přibývá pacientů s poruchami spánku

Podle lékařů v posledních letech přibývá především pacientů s nespavostí vlivem nadměrného stresu a nedodržování zásad spánkové hygieny.

„Typů poruch spánku je více, nejčastěji se jedná o spánkovou apnoi, hypoventilační syndromy, syndrom neklidných končetin, parasomnie, poruchy cirkadiánní rytmicity (biologický rytmus) nebo klasické poruchy nespavosti. Každá z poruch se léčí plně odlišně,” informovala lékařka spánkové laboratoře MUDr. Marta Vránová.

„Například pacienti se spánkovou apnoí se léčí přetlakovou terapií, hypoventilační syndromy pak domácí neinvazivní ventilací, nespavost krátkodobě hypnotiky, pacienti s poruchou cirkadiánní rytmicity užívají melatonin. Neméně důležité je však dodržovat také zásady spánkové hygieny, nezbytná je i dostatečná psychoterapie,” dodala.

Lékaři ve spánkové laboratoři Plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ročně vyšetří přes tisícovku lidí.

„Někteří pacienti jsou vyšetřeni a poté odesláni do ORL, neurologických či psychiatrických ambulancí. Zhruba dvě stovky nových pacientů za rok nám zůstanou trvale v péči,” dodala MUDr. Marta Vránová.

A zásady kvalitní spánkové hygieny?

Od pozdního odpoledne (4–6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek. Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3–4 hodiny před ulehnutím. Lehká procházka po večeři může zlepšit spánek. Naopak cvičení 3–4 hodiny před ulehnutím již může spánek narušit. Po večeři již neřešte témata, která vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek. Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol kvalitu spánku zhoršuje. Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje. Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte). V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18–20 stupňů Celsia). Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu ± 15 minut. Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků