Hlavní obsah
REVOLUCE 89, Fotografie: Jan Šilpoch Foto: Jan Šilpoch

Praha si připomene 30 let od pádu Berlínské zdi

Lidé ji brali útokem, přelézali, vší silou bourali. Konečně si mohli vydechnout, byli svobodní... Pád Berlínské zdi strhl lavinu událostí, které vedly k pádu komunismu ve východním bloku. Třicáté výročí od sjednocení Berlína připomene akce 30 let bez zdí v pražských Holešovicích.

REVOLUCE 89, Fotografie: Jan Šilpoch Foto: Jan Šilpoch
Praha si připomene 30 let od pádu Berlínské zdi

„Rozhodli jsme se uspořádat kulturní akci věnovanou pádu Berlínské zdi, protože máme pocit, že se v rámci připomenutí 30. výročí pádu železné opony v Praze tato událost připomíná poměrně málo. Zároveň máme k východnímu Německu osobní vztah a naše akce se koná v Holešovicích blízko čtvrti, které se říká Malý Berlín. Chceme tento den také pojmout jako neoficiální otevření našeho nového prostoru Kabelovna a toto výročí si připomínat každý rok,“ uvedl za pořadatele Lukáš Rychtařík z Championship Music.

Návštěvníci se mohou v sobotu 9. listopadu od 13. do 22. hodiny těšit na nabitý program, v jehož úvodu si slovo vezme bývalý ministr kultury Daniel Herman. Během akce dojde například k odhalení umělecké instalace železné opony, jejímž autorem je designér Vítek Škop.

Současně bude odhalena výstava tří velkoformátových dobových fotografií - reprint fotografie s balónky z listopadu 1989 od Jana Šilpocha a rovněž dvě zvětšeniny fotografií Berlínské zdi od Jana Šibíka, které jsou umístěny i v jeho nové knize s názvem 1989. Ta bude na akci k prodeji a autor ji bude osobně podepisovat.

Do atmosféry roku 1989 návštěvníky dostane retro zařízený pokoj se secondhandem, poslechová diskotéka tehdejších hitů v režii Vojtěcha Tkáče a Zdeňka Lichnovského (moderátoři pořadu Reflektor na Radio 1), i projížďka legendárním trabantem. V průběhu celého odpoledne poběží tematická projekce od HBO.

Akce se zúčastní i Ben Cristovao a zpěvák skupiny Mirai a společně představí videoklip k novému songu Pojď ke mně blíž, který se natáčel přímo v Berlíně. A protože v Kabelovně sídlí veganské bistro, na jídelníčku budou veganské párky, utopenci, currywurst i soljanka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků