Hlavní obsah
Čejky chocholaté a kulíci zlatí na Hradeckém rybníku v Tovačově. Foto: Jiří Šafránek

Poslední letošní ornitologická exkurze se uskuteční v Tovačově

V sobotu 25. listopadu se uskuteční poslední letošní ornitologická exkurze Moravského ornitologického spolku na střední Moravě. Zájemci o pozorování ptactva se sejdou v 10.50 hodin u sádek Hradeckého rybníka v Tovačově. Za příznivého počasí se účastníci exkurze zastaví i na štěrkovně u Troubek.

Čejky chocholaté a kulíci zlatí na Hradeckém rybníku v Tovačově. Foto: Jiří Šafránek
Poslední letošní ornitologická exkurze se uskuteční v Tovačově

Ornitologická exkurze bude zaměřena na pozorování severských druhů ptáků, kteří v tuto dobu protahují přes naše území k jihu. Jde především o severské husy, ostralky štíhlé, hvízdáky, hoholy, kulíky bledé a potápky rudokrké. Navíc se na Hradeckém rybníku objevuje orel mořský, více než tisíc čejek chocholatých a desítky kulíků zlatých.

Kulíci zlatí žijí v tundře na severu Evropy. Přes naše území pouze protahují při cestě na svá zimoviště, která mají v jižní Evropě. Kulíci se živí hmyzem v polích a na bahnech vypuštěných rybníků odpočívají ve společnosti stovek čejek chocholatých, které táhnou také do jižní Evropy. Hradecký rybník je po výlovu částečně vypuštěný, a proto je ideální tahovou zastávkou severských bahňáků.

Kulíka zlatého si můžete prohlédnout na videích Moravského ornitologického spolku: https://youtu.be/d3nP1httckI , https://youtu.be/GBAIbRMhDd0 .

Později příchozí účastníci se mohou k exkurzi připojit i na střední hrázi Hradeckého rybníka. Vedoucím exkurze je zkušený ornitolog Adolf Goebel a k pozorování bude k dispozici i kvalitní stativový dalekohled firmy Meopta. V případě velmi špatného počasí se exkurze neuskuteční.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků