Hlavní obsah
Foto: Kamil Kopecký

Poradna E-Bezpečí od počátku roku řešila již víc než stovku případů internetové kriminality

Online poradna projektu E-Bezpečí od počátku letošního roku zachytila již více než stovku případů spojených s internetovou kriminalitou. Mezi nejčastější kauzy, na kterých poradci ve spolupráci s policisty a dalšími specialisty pracují, patří především stalking, vydírání a také sexting.

Foto: Kamil Kopecký
Poradna E-Bezpečí od počátku roku řešila již víc než stovku případů internetové kriminality

Rizikově se v prostředí internetu chovají nejenom děti, ale také dospělí...

Dobrý den, na sociální síti Facebook mě kontaktovala jedna osoba, že si chce povídat. Posléze mě lákala k tomu, abych si natočil své přirození a zaslal jí ho video (a ukázal se na webkameře). Naivně jsem to udělal a pak to začalo… Požadovala po mně, abych zaplatil 1300 eur, jinak to vše zveřejní na síti. Zaplatil jsem 100 eur, víc jsem neměl, tak jsme se domluvili… říkala, že to odstraní. Po zaplacení však chtěla dalších 500 eur… Nemůžu to zaplatit a nevím, co dělat, děkuji… (Petr, 29 let)

Výše uvedený případ představuje typickou modelovou situaci online vydírání, v rámci kterého pachatel využívá k dosažení svého záměru intimní materiál oběti. Tento fenomén, který se odborně označuje jako sextortion (kombinace slov sex a extortion, tedy vydírání využívající sexuálně explicitní materiály), zaznamenal mohutný vzestup ve všech zemích Evropy - včetně České republiky.

Vydírání začíná obvykle nabídkou ke komunikaci s osobou opačného pohlaví, která postupně přeroste v komunikaci intimní, ve sdílení intimních materiálů či videokomunikaci prostřednictvím webové kamery.

Pachatel - maskovaný za identitu sexuálně atraktivní partnerky - potřebuje od vyhlédnuté oběti (obvykle muže) získat co nejvíce intimních materiálů, ze kterých je patrna identita oběti, tedy materiálů, na kterých je zřetelně zachycen její obličej. Jakmile pachatel získá tyto materiály, přejde k vydírání a vymáhání finančního obnosu za to, že intimní materiály nezveřejní. I když oběť “výpalné” uhradí, pachatel s vydíráním nepřestane...

V těchto případech jednoznačně doporučujeme zazálohovat si veškerou komunikaci a kontaktní údaje na pachatele, v žádném případě nereagovat na výzvy útočníka k zaplacení “výpalného” a věc oznámit policii. Bohužel oběť již nikdy nebude mít jistotu, že se její intimní materiály nešíří internetem dále - o amatérská sexuálně laděná videa je v prostředí internetu velký zájem a rychle se internetem šíří.

Poradna projektu E-Bezpečí, která je provozována ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR, společností O2 Czech Republic, Seznam.cz a dalšími partnery, ročně řeší přibližně 300 případů ročně, v zhruba 20 procentech předává případ k řešení Policii ČR, se kterou úzce spolupracuje. Poradnu mohou využívat jak děti, tak i dospělí uživatelé internetu, kteří jsou v nouzi a potřebují s internetovým problémem pomoci. Poradna je k dispozici na www.napisnam.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků