Hlavní obsah
Jiřička obecná Foto: Alena Zavoralová

Poličské muzeum představí posly jara i Ptáka roku 2020

Poličské muzeum zahajuje výstavu o ptactvu v naší krajině, ve městech i na venkovském dvoře. A také o Velikonocích. Uvidíte pestrost ptačích druhů a dozvíte se více o jejich životě v přírodě a mimo jiné také zjistíte, jaký druh se stal Ptákem roku 2020.

Jiřička obecná Foto: Alena Zavoralová
Poličské muzeum představí posly jara i Ptáka roku 2020

„Jistě máte rádi, když na jaře začne sílit mnohohlasý zpěv ptáků, a obdivujete, že mohou létat. Možná pozorujete skrytě a z dálky ptáčky na krmítku. Zveme vás proto na výstavu, která má tu výhodu, že na ní uvidíte mnoho ptáků pohromadě a přitom žádného nevyplašíte, neboť se jedná o fotografie a vycpaniny i dermoplastické preparáty.

Představeni budou zástupci několika lokalit poličských rybníků, lesů, polí i území, kde žijí společně s člověkem. Prohlédnete si jejich vajíčka, pírka a hnízda. Dozvíte se, jak si sojka čistí peří, jak odlišit hnízdo drozda a kosa, co to jsou vývržky a mnoho zajímavého z přírodopisu. Seznámíte se s ornitologií a smyslem kroužkování ptáků, zmíníme i jejich příbuzné dinosaury,“ zve na výstavu její kurátorka Mgr. Stanislava Cafourková.

„Ale nejen to, peří a vejce se přece používají i k praktickým a dekorativním účelům, drůbeží maso a vajíčka se objevují na talíři k jídlu, a to zvýšenou měrou právě o Velikonocích. Vlastností létavců si všímají některé pranostiky, přirovnání i rčení a pták je také častým motivem výtvarného i hudebního umění,“ dodala.

Dospělí i děti si na výstavě Ptáci – poslové jara budou moci vyzkoušet velký počet interaktivních prvků. Připraveny jsou nahrávky hlasů ptáků.

V neposlední řadě se návštěvníci také dozví, kterému druhu letos Česká společnost ornitologická udělila titul Pták roku 2020, který pravidelně předává již od roku 1992. Je to bezesporu jedna z nejoblíbenějších kampaní ČSO a veřejnost i média každý rok s napětím očekávají, který z opeřenců se stane vítězem. Udílením tohoto čestného titulu společnost upozorňuje na zajímavé ptačí druhy žijící kolem nás a vybízí veřejnost k jejich sledování a praktické ochraně. Zároveň tím podněcuje zájem lidí o ptactvo a přírodu obecně.

Vernisáž výstavy proběhne 14. března od 14.00 hodin. Úvodního slova se ujme ornitolog Jakub Vrána, který také povede komentovanou prohlídku výstavy. Možná uvidíte i kroužkování ptáků. Výstava potrvá 17. května.

Další informace na www.cbmpolicka.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků