Hlavní obsah
O svém projektovém záměru natočili žáci tematický spot. Foto: Alena Oudová

Plzeňští středoškoláci usilují o zvelebení veřejného prostoru

Žáci Střední školy informatiky a finančních služeb usilují o zvelebení okolí své školy. V letošním školním roce se žáci třetího ročníku zapojili do projektu Kreativní demokratická škola – Pěstuj prostor, kterého se rozhodli využít a pokusit se změnit vybraný problém ve veřejném prostoru.

O svém projektovém záměru natočili žáci tematický spot. Foto: Alena Oudová
Plzeňští středoškoláci usilují o zvelebení veřejného prostoru

Nejprve stáli žáci před zásadním rozhodnutím, jaký problém chtějí ve veřejném prostoru řešit. Návrhů byla řada, ale nakonec byl zvolen ten, který se jich přímo dotýká. Žáci se rozhodli, že chtějí aktivně přispět ke zvelebení okolí školy, kde tráví valnou část svého dne, a tak mají osobní zájem na jeho podobě. Rozhodli si, že navrhnou projekt opravy a následného vyzdobení obvodové zdi areálu školy, která je nevzhledným pozůstatkem bývalých kasáren, které se v tomto objektu v minulosti nacházely.

„Celkově na nás dobře nepůsobí areál bývalých kasáren, ve kterém se mimo jiné nachází i naše škola. Konkrétně jsme se však začali zabývat zdí, která ohraničuje celý areál. Důvodem, proč jsme si vybrali zeď, je fakt, že nepůsobí dobrým dojmem a to nejenom na nás, ale i na všechny kolemjdoucí,” uvedl žák třídy 3. B Michal Novotný.

Žáci provedli výzkumné šetření zaměřené na zjištění skutečnosti, jak je zeď vnímána, zrealizovali cenovou kalkulaci a natočili krátký spot, ve kterém na příběhu fiktivního nového žáka ukázali, že řada lidí ani neví, co všechno se v daném areálu nachází.

„Naším cílem je nově natřená zeď pokrytá obrázky, které sami namalujeme. Zeď dává veřejnosti najevo, že v areálu se už nevyskytují kasárny, ale objekty veřejné správy a hlavně střední škola a její žáci,” doplnil Michal Novotný.

Svůj projekt žáci trefně nazvali "Už to nejsou kasárny, co se skrývá za zdí", čímž chtěli upozornit na pokračující vnitřní rozvoj samotného areálu, který již dávno není kasárnami.

„Jsem ráda, že žákům a učitelům naší školy není lhostejné dění ve veřejném prostoru a věnovali svůj čas tvorbě konceptu projektové dokumentace na úpravu okolí bývalých kasáren na Borech. Chceme vychovávat nejen kvalitní odborníky, ale i aktivní a zodpovědné občany,” uzavřela ředitelka školy RNDr. Lenka Holubová.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků