Hlavní obsah
Charismatický houslista Jan Mráček v roli sólisty přesvědčil zaplněnou Sukovu síň o své virtuozitě a posluchače si naprosto podmanil. Foto: Pardubické hudební jaro (archiv)

Pardubické hudební jaro začalo velkolepě, nyní přivítá interprety z Nizozemska

Slavnostní zahajovací koncert 39. ročníku mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro, který se uskutečnil v neděli 5. března v pardubické Sukově síni Domu hudby, byl velkým a opravdovým svátkem krásné hudby se vším, co si lze pod tímto příměrem představit.

Charismatický houslista Jan Mráček v roli sólisty přesvědčil zaplněnou Sukovu síň o své virtuozitě a posluchače si naprosto podmanil. Foto: Pardubické hudební jaro (archiv)
Pardubické hudební jaro začalo velkolepě, nyní přivítá interprety z Nizozemska

Fenomenální mladý houslista Jan Mráček a Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Ondreje Lenárda připravili příznivcům festivalu a hudby obecně výjimečný zážitek, o čemž svědčily dlouhotrvající a naprosto zasloužené ovace. 

Spojení umění jednoho z největších houslových talentů a výkonu Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který se řadí k nejvýznamnějším rozhlasovým orchestrům v Evropě, přineslo na hudební festival v Pardubicích špičkovou kvalitu a nasadilo laťku 39. ročníku mimořádně vysoko.

V první části slavnostního zahájení zazněl Koncert pro housle a orchestr D dur op. 35 Petra Iljiče Čajkovského, během něhož charismatický houslista Jan Mráček v roli sólisty přesvědčil zaplněnou Sukovu síň o své virtuozitě a posluchače si naprosto podmanil.

Po pauze následovala posluchačsky oblíbená Symfonie č. 9, e-moll, op. 95 „Novosvětská“ Antonína Dvořáka. Vrcholné skladatelovo dílo ve špičkovém provedení SOČRu pod taktovkou významného slovenského dirigenta Ondreje Lenárda patřilo jistě k vrcholům letošního festivalu a to i přesto, že tato přehlídka vlastně teprve začala.

Ředitel a dramaturg festivalu Josef Krečmer však nedá milovníkům hudby vydechnout. 39. ročník Pardubického hudebního jara pokračoval už vzápětí - v pondělí 6. března byla v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi na programu komická opera G. Rossiniho Lazebník sevilský v podání operního souboru Moravského divadla Olomouc.

Další, čtvrtý koncert se uskuteční  v úterý 14. března v Rytířském sále zámku v Pardubicích, kde zazní díla Georga Philippa Telemanna a Johanna Sebastiana Bacha v podání nizozemského souboru Collegium Musicum Den Haag.

Posluchači se mohou těšit například na Triovou sonátu pro zobcovou flétnu, housle a basso continuo a moll nebo Suitu ze sbírky „Der Getreue Music-Meister“ od G. P. Telemanna či na Sonátu BWV 1027 od J. S. Bacha.

Vynikající nizozemský komorní soubor Collegium Musicum Den Haag je znám nejen svou vitalitou a dynamismem, ale také vysokou uměleckou úrovní a bohatými zkušenostmi s historicky poučenou interpretací tzv. "staré" hudby, když čerpá inspiraci u stejnojmenných spolků z 18. století.

Nizozemský soubor si klade za cíl dobře a v novém světle prezentovat známé skladatele, znovu objevovat zapomenuté skladby a vzdávat poctu baroknímu kulturnímu dědictví Nizozemského království.

Soubor je složen z profesionálních muzikantů a mistrů ve svém oboru - Inĕs d’Avena (zobcová flétna), Sara Decorso (barokní housle), Nina Hitz (barokní violoncello) a umělecký vedoucí souboru Claudio Ribeira (cembalo).

Večer barokní hudby na zámku v Pardubicích začíná v 19 hodin a slibuje velký umělecký zážitek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků