Hlavní obsah
Michael Hermann, synovec Edity Sedlákové, přijel na slavnostní odhalení do Plzně z Anglie. Pohovořil o životé své tety. Foto: Jaroslav Kreisinger

Pamětní deska Editě Sedlákové, příslušnici RAF ve Velké Británii, byla odhalena v Plzni

Ve čtvrtek 2. března byla slavnostně odhalena za přítomnosti synovce Edity Sedlákové Michaela Hermanna s rodinou a příbuzenstvem jejího manžela Zdeňka Sedláka, pamětní deska na domě v Nerudově ulici 19 v Plzni, kde Edita se svojí rodinou před začátkem II. světové války žila.

Michael Hermann, synovec Edity Sedlákové, přijel na slavnostní odhalení do Plzně z Anglie. Pohovořil o životé své tety. Foto: Jaroslav Kreisinger
Pamětní deska Editě Sedlákové, příslušnici RAF ve Velké Británii, byla odhalena v Plzni

Vzpomínkového aktu se zúčastnil starosta  městského obvodu Plzeň 3 Radislav Neubauer, zástupci Krajského vojenského velitelství v Plzni a zájmové složky reprezentovali Svaz letců ČR – Letci Plzeň, Letecký historický klub Plzeň, Československá obec legionářská a Český svaz bojovníků za svobodu.

Po úvodním přivítání hostů seznámil všechny přítomné se životem své tety Michael Hermann. „Edita ve 13 letech odjela Wintonovým vlakem do Anglie. Po dovršení 17 let vstoupila do jednotek WAAF v Britském královském letectvu RAF."

„Jak po fyzické tak po odborné stránce byla hodnocena velmi dobře. Zřejmě prodělala výcvik ve středisku Bridgnorthu, kde se školily budoucí radistky operátorky, který úspěšně dokončila. Vystřídala několik leteckých základen a byla zařazena k 311. čs. bombardovací peruti. Zde se seznámila s palubním mechanikem F / Sgt. Zdeňkem Sedlákem za kterého se provdala. Ale osud byl k Editě velmi krutý,” řekl Michael Hermanna.

„Její matka zahynula v roce 1944 v koncentračním táboře v Osvětimi. 5. října 1945 půl roku po válce startoval čtyřmotorový Liberátor 311. čs. perutě na mírový let z letiště z Blackbushe s československými repatrianty do Prahy-Ruzyně s dvaceti třemi cestujícími na palubě. Manželé Sedlákovi byli mezi nimi a Editě měla končit služba v RAF 14. listopadu. Letěli na svatební cestu. Ve 12:43 minut vzlétl letoun s označením PP - N a vstoupal k obloze, když se vzňaly motory na levém křídle a pilot Kudláček se rozhodl vrátit se na letiště. Stroj se náhle stočil do levé zatáčky a narazil do země a explodoval. Byla to otázka sedmi minut, ve kterých zemřelo 22 osob. Zdeněk Sedlák zemřel ještě téhož dne na následky zranění” dokončil povídání Michael Hermann.

Ladislav Vitík, místopředseda SLČR – Letci Plzeň pohovořil o vojenském ženském sboru WAAF v RAF.

Předseda stejné organizace Jaromír Kopačka předal společně s Václavem Tomanem Michaelu Hermannovi Medaili za Zásluhy Editě Sedlákové „in memoriam."

Poté došlo k slavnostnímu odhalení pamětní desky. Následně hosté položili květiny a zazněly hymny Velké Británie a historická Československá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků