Hlavní obsah
Ostrava 31.12.2017 Jiráskovo náměstí zdobí socha Leoše Janáčka, od autora Davida Moještíka. Foto: Josef Zajíc

Ostravské Jiráskovo náměstí zdobí socha Leoše Janáčka

Od soboty 23. prosince zdobí Jiráskovo náměstí v Ostravě socha Leoše Janáčka. Oživení veřejného prostoru se podařilo. Lidé se zastavují, diskutují, přemýšlejí a děti si bez bázně pohladí lištičku v náruči geniálního skladatele.

Ostrava 31.12.2017 Jiráskovo náměstí zdobí socha Leoše Janáčka, od autora Davida Moještíka. Foto: Josef Zajíc
Ostravské Jiráskovo náměstí zdobí socha Leoše Janáčka

Sochu skladatele devíti oper Leoše Janáčka, který se narodil 3. července 1854 na Hukvaldech a zemřel 12. srpna 1928 v Ostravě, nechal instalovat městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz jako dárek občanům obvodu. 

Leoš Janáček sedící v životní velikosti na šestiboké lavičce z černé žuly drží v náručí lištičku, drbe ji na bříšku a lištičce - možná se jmenuje Bystrouška - to zjevně dělá dobře.

Veřejnému prostoru na Jiráskově náměstí, dříve se místu říkalo Kuří rynek, tato socha evidentně sluší. Autorem sochy Leoše Janáčka v životní velikosti a Lavičky Leoše Janáčka je sochař a výtvarník David Moještík.

Socha nezůstane v centrálním veřejném prostoru sama. Podle vyjádření zástupců Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz bude u Českého rozhlasu Ostrava instalována socha Karla Kryla a v běhu je jednání s rodinou o umístění sochy zpěvačky Věry Špinarové ve veřejném prostoru v Husově sadu.

Leoš Janáček (3. 7. 1854 - 12. 8. 1928), hudební skladatel. Založil konzervatoř v Brně. Kromě Lašských tanců, Sinfonietty, symfonické básně Taras Bulba, Glagolské mše napsal 9 oper, z nichž u mnohých napsal i libreto. Jeho světově nejznámější operou jsou Příhody Lišky Bystoušky (1920-1924), které napsal na motivy knihy Rudolfa Těsnohlídka (7. 6. 1882 - 12. 1. 1928).

David Moještík (nar. 25. července 1974), sochař a výtvarník. Vystudoval fakultu výtvarných umění u profesora Vladimíra Preclíka a Michala Galnera. V roce 2002 získal cenu Josefa Hlávky. Spolu s Michalem Šmeralem je autorem pomníku Operace Anthropoid a projektu pomníku Nikoly Tesly v Praze. V roce 2010 realizoval sochu Levitace, která je umístěna v přednádražním prostoru železniční stanice Ostrava-Vítkovice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků