Článek
740 let od první písemné zmínky si v sobotu 28. srpna připomněli občané obce Vřesiny u Hlučína na Opavsku.
Za velkého zájmu místních, ale i okolních obyvatel proběhla v centru obce slavnost. Přítomno bylo taktéž mnoho vzácných hostů z okolí. O celodenní program a bohaté občerstvení se postarala místní kulturní komise a jednotlivé složky v obci. Hudební doprovod obstaraly cimbálová muzika rodiny Borovičkových a Prozatímní orchestr Vladimíra Figara.
Svým vystoupením celý program zpestřili havajští kluci ze Základní školy Hornická v Hlučíně, vřesinské mažoretky a také Mažoretky Bambulky z domova důchodců v Ostravě - Zábřehu. Ty jsou držitelkou rekordu, neboť jsou nejstaršími mažoretkami v České republice. V průměru jim je osmdesát tři let.
Součástí programu byla taktéž dražba obrázků dětí místní mateřské a základní školy. Její výtěžek putoval na opravu místní studánky, jejíž pramen je vyhledávám lidmi z širokého okolí. Celá akce vyvrcholila ohňostrojem a noční diskotékou.
Pokřtěna byla rovněž kniha o Vřesině od opavských historiků Viléma a Magdy Plačkových. Pětisetstránková publikace je vůbec první knihou, souhrnně pojednávající o historii Vřesiny od počátků po současnost.
Vřesina byla založena ve vrcholném středověku. První dochovaná písemná zmínka pochází z března roku 1270 ze zakládací listiny českého krále Přemysla Otakara II. Obec v průběhu celé své historie prožívala krušné chvíle a mnohokrát změnila nejen majitele, ale i stát, ke kterému náležela. Po prohraných slezských válkách v první polovině osmnáctého století připadla s téměř celým Hlučínskem Prusku, jehož součástí byla až do roku 1920. V průběhu druhé světové války se Vřesina stala součástí německé říše. Po sametové revoluci obec opět prožívá nové období rozkvětu.

Mažoretky Bambulky

Havajští kluci

Cimbálová muzika rodiny Borovičkových

Prozatimní orchestr Vladimíra Figara