Hlavní obsah
Autor výstavy Roman Prokeš Foto: archiv 14|15 BAŤŮV INSTITUT

Optické hračky a promítačky z konce 20. století jsou k vidění ve zlínském muzeu

Kinematograf je název interaktivní výstavy historických promítacích přístrojů, která je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 25. června. Exponáty pochází ze soukromé sbírky Romana Prokeše, která zahrnuje desítky exponátů.

Autor výstavy Roman Prokeš Foto: archiv 14|15 BAŤŮV INSTITUT
Optické hračky a promítačky z konce 20. století jsou k vidění ve zlínském muzeu

Výstava Kinematograf je přehlídkou historických promítacích přístrojů, kamer a optických hraček, jež samy vypráví historii kinematografie. Mnohé z přístrojů nejen z prehistorické éry kinematografie sám vyrobil nebo znovu zprovoznil autor výstavy a majitel exponátů Roman Prokeš.

„Výstava návštěvníkům představí přístroje jako laterna magica, zoetrop, thaumatrop, promítací přístroje na kliku, projektory z počátku 20. století, ale připomene i ty z 2. poloviny 20. století, jejichž vrčení si mnozí pamatují z kamenných kin či filmových klubů,“ uvedla Adéla Šimová z oddělení muzejní pedagogiky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

„Lidé na výstavě uvidí jak historické promítací přístroje v původním nálezovém stavu, tak i projektory, které byly zrestaurovány nebo jsme je sami vyrobili podle historických vzorů a jsou tak plně funkční. Díky vystaveným exponátům mohou návštěvníci poznat, co se vlastně skrývá za okénkem v kině, z něhož je promítán film,“ doplnil autor výstavy Roman Prokeš.

Na výstavě si návštěvníci mohou sami rozpohybovat první film od Eadwearda Muybridge a připravený je i bohatý doprovodný program pro děti i dospělé či komentované prohlídky. V sobotu 13. května se bude konat dílna pro děti, která představí filmového kouzelníka Georgese Mélièse. K příběhu průkopníka filmových triků si děti pod vedením lektorky Pavlíny Wolfové vyrobí papírový fotoaparát. Dílna je určena pro děti od pěti do dvanácti let a rezervace míst je nutná na emailu: objednavky.skoly@seznam.cz či telefonním čísle 573 032 319 -21.

Historický vývoj kinematografie před a po roce 1895, kdy se v Paříži konala slavná projekce bratří Lumiérů, představí v přednášce Od počátku vzniku filmu RNDr. Petr Novotný. Přednáška se uskuteční 17. května v 17 hodin. Během Galerijní a muzejní noci 19. května se mohou děti i dospělí těšit na tvořivou dílnu, která představí kouzla optických hraček z pravěku kinematografie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků