Hlavní obsah
Obnovené prameniště. Foto: Dana Céová

Obnovené prameniště Prokopského potoka bylo představeno veřejnosti

Radnice Prahy 13 se stará o revitalizaci zeleně i o využití zejména Centrálního parku a vnitrobloků k lepšímu žití. Že si toho řada spoluobčanů neváží, je druhá věc, zrovna jako rozrůstající se výstavba ukrajující stále více plochy. Obnovení pramene Prokopského patří ke kladům.

Obnovené prameniště. Foto: Dana Céová
Obnovené prameniště Prokopského potoka bylo představeno veřejnosti

Prokopský potok je hlavním přítokem Dalejského potoka a pramení pod ulicí Lýskova nad parkem Panská zahrada uprostřed sídliště Stodůlky – prvního sídliště v Praze 13.

V roce 1986 bylo v rámci výstavby sídliště akademickým sochařem Pavlem Přikrylem a architektem Václavem Valtrem výtvarně zpracováno také prameniště Prokopského potoka. Přikryl vytvořil v místě vyústění pramene pískovcovou plastiku symbolizující stěžeň lodi s lodním uzlem. Jaký má symbolika smysl, je trochu ve hvězdách.

„Prameniště bylo po letech zanedbané, zarostlé a zanesené zeminou, bylo rozhodnuto o jeho revitalizaci s cílem vrátit mu ráz lákavého odpočinkového místa. Původní zdi v okolí pramene byly opraveny a byly postaveny dva pískovcové záhony. Husté keřové porosty byly prosvětleny, místo bylo vyčištěno a břehy byly osázeny nejrůznějšími vlhkomilnými keři, rákosy a trvalkami. Na místě bývalého altánu, který již nebylo účelné rekonstruovat, vzniklo nové místo k posezení se stromem uprostřed. Hlavní část revitalizace proběhla v roce 2013," informoval mluvčí radnice Samuel Truschka.

V pondělí 19. května bylo obnovené prameniště slavnostně představeno veřejnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků