Hlavní obsah
ČEZ kapra za poslední chycenou rybu získal Stanislav Samohejl. Foto: Petr Pokorný

O ČEZ kapra se v Nákří utkaly čtyři desítky rybářů

Celkem 36 rybářů, včetně žen a dívek, z toho 17 dětí, se v sobotu 13. května utkalo v Nákří na Českobudějovicku o ČEZ kapra a Nákeřského kapra, které skrýval pod svou hladinou zdejší návesní rybník Čekánek.

ČEZ kapra za poslední chycenou rybu získal Stanislav Samohejl. Foto: Petr Pokorný
O ČEZ kapra se v Nákří utkaly čtyři desítky rybářů

Akce, kterou podpořila Skupina ČEZ, byla součástí programu letošního Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín.

„Díky této podpoře se z této akce stala novodobá a velmi oblíbená obecní tradice, jíž se účastní také rybáři ze sousedních vesnic,“ uvedl starosta Nákří Pavel Božovský.

ČEZ kapr, nebo také ČEZryba, je speciální cena, kterou získá ten, kdo uloví první exemplář o minimální délce 15 centimetrů. Tato cena je vypsána jak pro kategorii dětí do 15 let, tak pro dospělé. Hlavní cenu, putovní pohár starosty Nákeřského kapra, získá rybář, který uloví nejdelší rybu. S pohárem se vyfotí a následně ho vrátí do rukou starosty.

Je to do jisté míry jakási obdoba Stanley Cupu. Na podstavec poháru jsou umisťovány destičky se jmény vítězů. Ti si jej však nesmí ponechat až do doby, než ho získá někdo jiný, ale musí ho hned vrátit zpět. Jeho pevné místo je totiž v nákeřské hospodě, což prý starosta občas kontroluje.

„Hlavní cena je samozřejmě za největší rybu, hodnotíme ale také první a poslední chycenou rybu, prvního chyceného lína a pak tradičně nejvíce nachytaných ryb dle součtu jejich délky. Partnerství s elektrárnou nám umožňuje vítězům věnovat kromě medailí a pohárů také slušné věcné odměny v podobě prutů, podběráků, skládacích křesel a dalších rybářských potřeb a náčiní. Nejdůležitější je ale skutečnost, že se sejde velká část obce a společně se všichni baví,“ zdůraznil starosta.

První návnady šplouchly o hladinu Čekánku těsně poté, co zvony na místním kostele odbily osmou hodinu ranní. Netrvalo dlouho, cirka pět minut, a první ČEZ kapr byl venku z vody. Cenu získal v kategorii dospělých Karel Voráček, který si následně vybojoval i prvenství za největší rybu, tedy Nákeřského kapra. Jeho vítězná ryba měřila 42 centimetrů. Lídrem v kategorii dětí se stala Andrea Skálová, jejíž první ČEZ kapr měřil 31 centimetrů.

Rybáři lovili, na ohništi se pekly kapří řízky, ženy rozlévaly rybí polévku a připravovaly nápoje, vše zdarma. Na dokonale upravené návsi s rybníkem a parčíkem se spolu s lovci sešlo cirka půl druhé stovky lidí, což jsou přibližně dvě třetiny obyvatel obce.

Podle starosty se různých kulturních, sportovních a společenských akcí konají v obci ročně přibližně dvě desítky. „Pouze z obecního rozpočtu, bez prostředků získaných z těchto zdrojů, bychom si tak pestrou paletu akcí a v takovém rozsahu rozhodně nemohli dovolit financovat,“ poznamenal Božovský.

Závod ukončily v pravé poledne znovu zvony kostela Sv. Petra a Pavla. Celkem nachytali soutěžící rybáři 8,3 metru ryb. V kategorii dětí nejvíce nachytala Liliana Voráčková 82 centimetrů, na druhé místo stačilo Jiřímu Šestákovi 45 centimetrů a na třetí místo Andree Skálové 31 centimetrů. Vítězem kategorie dospělých se stal Jaroslav Mrhal (124 cm), druhé místo obsadil Lukáš Kučera (116 cm) a třetí Stanislav Samohejl (101 cm).

Břehy Čekánku, který získal své jméno podle toho, že nemá přítok a tedy „čeká na vodu“, budou nyní patřit zase na rok především dětem. Ty zde mohou lovit bez povolení, ale vždy jen dle pravidla „chyť a pusť“, tedy stejně jako při závodech. Další rybářskou akci plánují Nákeřští na 2. září. To se pro změnu sejdou u nedalekého Lundárku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků