Hlavní obsah
Thomas Weinhappel (Tarquinius, římský princ), Anna Nitrová (Lukrécie, žena Collatinova) a Veronika Holbová (Lucia, služebná) Foto: Martin Popelář

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéru opery Benjamina Brittena Zneuctění Lukrécie

V dlouhodobé dramaturgické řadě souboru opery – Operní hity 20. století – představí Národní divadlo moravskoslezské v režii Jiřího Nekvasila dílo jednoho z největších britských hudebních skladatelů Benjamina Brittena Zneuctění Lukrécie. Premiéry se uskuteční 16. a 18. února.

Thomas Weinhappel (Tarquinius, římský princ), Anna Nitrová (Lukrécie, žena Collatinova) a Veronika Holbová (Lucia, služebná) Foto: Martin Popelář
Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéru opery Benjamina Brittena Zneuctění Lukrécie

Benjamin Britten (1913  – 1976) se jako jeden z mála britských skladatelů neodmyslitelně zapsal do operních dějin 20. století. Výjimečnost tohoto autora spočívá mimo jiné v neotřelé kompozici s vlivy hudby starších slohových období, v osobité instrumentaci a nepopiratelném citu pro práci s dětskými hlasy.

Zneuctění Lukrécie (The Rape of Lucretia, 1946) je první Brittenovou lyrickou komorní operou. Byla napsána na libreto Ronalda Duncana podle francouzské hry Andrého Obeyho Le Viol de Lucrèce.

„Námětem této dvouaktové opery se stal antický příběh Lukrécie, která byla znásilněna synem posledního etruského vladaře Sextem Tarquiniem a po tomto činu spáchala sebevraždu. Tento hrůzný čin a jeho následky se staly legendou spjatou se zakládáním římského státu (509 př. n. l.),“ přibližuje námět opery dramaturgyně Eva Mikulášková.

Příběh popsaný již u Livia a Ovidia zhodnotilo ve svých dílech mnoho umělců – z těch nejvýznamnějších Händel (kantáta Lucrezia), výtvarně Rembrandt, Boticelli, Cranach, Dürer, Tizian i literárně Machiavelli, Geoffrey Chaucer (The Legend of good Woman) a William Shakespeare (The Rape of Lucretia).

Pod taktovkou Ondřeje Vrabce (dirigent-asistent České filharmonie) se diváci mohou těšit na skvělé výkony špičkového mezinárodního obsazení čtyř hlavních rolí: Eva Dřízgová-Jirušová, Jorge Garza (New York), Thomas Weinhappel (Vídeň) a Anna Nitrová / Janja Vuletic (Berlín), která v roce 2008 vyhrála prestižní soutěž TV Mezzo za ztvárnění role Lukrécie.

Nyní exkluzivně jen v sedmi uvedeních přinese Národní divadlo moravskoslezské dílo, které na pozadí známého antického příběhu odkrývá věčné morální poselství nejen pro poválečnou Evropu (1946), a to v osobité instrumentaci pro sedmnáct nástrojů (zejména koncertní mistři a vedoucí skupin orchestru opery NDM, klavírní sólo Michal Bárta).

Premiéry opery Zneuctění Lukrécie, která je nastudována v anglickém originále s českým titulky, se konají 16. a 18. února v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků