Hlavní obsah
Poutavou ukázkou výstavy je zlatá pohřební maska Tutanchamona, krále 18.dynastie (asi 1347-1339 před n.l.). Foto: Stanislava Dvořáková

Nahlédnutí do staroegyptské civilizace nabízí orlickoústecké muzeum

V Městském muzeu v Ústí nad Orlicí lze od 14. května do 19. července nahlédnout do období starověkého Egypta prostřednictvím rozsáhlé kolekce replik egyptských artefaktů zapůjčených od soukromého sběratele Jána Hertlíka ze Slovenska.

Poutavou ukázkou výstavy je zlatá pohřební maska Tutanchamona, krále 18.dynastie (asi 1347-1339 před n.l.). Foto: Stanislava Dvořáková
Nahlédnutí do staroegyptské civilizace nabízí orlickoústecké muzeum

Ozářené výstavní síně Městského muzea v Ústí nad Orlicí třpytící se zlatými odlesky artefaktů jsou dokladem zdroje života - slunce a s přidáním představy řeky Nilu, se návštěvník ocitá v Egyptě, navíc v období vzdáleném tisíce let. Tuto atmosféru doprovází řada obrazů, uměleckých děl, plastik, soch vládců, bohů a bust panovníků, které vytvářejí zajímavou výstavu Egypt - dar bohů.

Výstava je sestavena z historických předmětů zapůjčených ze soukromé sbírky Jána Hertlíka ze Slovenska. Z četných dobrodružných cest se nakonec povodí Nilu a jeho kultura staly jeho celoživotní vášní. Od roku 2002 si vozí domů repliky historických předmětů, které různými uměleckými technikami upravuje do podoby originálů. Tímto způsobem zároveň proniká do kultury a života staroegyptské civilizace 3000 let před n. l., takže expozice této sbírky nabízí ucelený pohled života v tomto období.

Již samo uvedení vernisáže ředitelkou muzea Jarmilou Süsserovou s živým ztvárněním egyptské panovnice předznamenalo jedinečnost této výstavy.

První sál uvedený tably o historii dále představil umělecké figurky obyčejných lidí, hlavu egyptské ženy, dřevěnou plastiku muže s kotoučem slunce a dále četné plastiky králů a kněží, alabastrovou hlavu panovníka, princezny, prostě širokou ukázku obyvatel Egypta.

Zvláštní pozornost byla věnována skupině věšteb, dokládajících zájem o magii a pověry, kterými se snažili vysvětlit svět a rozumět mu. V početné řadě bohů a bohyň lze najít souznění s přírodou, např. Amon - bůh slunce, Min - bůh plodnosti, Hathor - bohyně nebe lásky a radosti, až po zvířata, která jsou ztělesněním bohů. Bohyně Bastet je spjatá s kočkou, která byla posvátným zvířetem jako řada dalších ibis, jestřáb, pes, lev a pavián. Jejich uctívání a hýčkání je vlastně základem dnešního pojmu domácích mazlíčků.

Výstava prochází všemi časovými obdobími a tak dále pokračuje sjednocením panovníkem Narmerem, početnou ukázkou velkolepých tzv. příbytků věčnosti - pyramid, průřezem Chofuovou mohutnou pyramidou, sfingami až po kanopické vázy, což byly pohřební nádoby sloužící k ukládání orgánů z mumifikovaného těla a brouka skarabea, který byl symbolem reinkarnace.

Vyspělou civilizaci připomínají ukázky z oblasti matematiky, stavitelství, medicíny, anatomie, astrologie a v královských hrobkách nálezy rozvinuté řemeslné výroby včetně hieroglyfického písma.

Podstatnou ukázkou jsou poklady panovníka Tutanchamona, krále 18. dynastie (asi 1347 - před n. l.), nejkrásnější ženy starověku Nefertiti, královny a manželky faraona Achnatona, jejíž jméno se stalo synonymem krásy, až po Ptolemaiovskou dobu po ovládnutí Římem.

Na rozloučenou s atmosférou této doby je návštěvníkům dána možnost obléknout se do egyptského oděvu a cítit se tak aspoň na chvíli jako královna či faraón.

Pro školní skupiny jsou navíc připraveny tři programy zaměřené na seznámení s historií, další na umění prostřednictvím výtvarné dílny a třetí formou sochařské dílny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků