Hlavní obsah
Renesanční rakev a víko dětské rakve Foto: Miroslav Škampa

Na zámku v Horšovském Týně vystavují na vánočních prohlídkách i rakev

Správa hradu a zámku Horšovský Týn v současné době připomíná úspěšnou letní výstavu Národního památkového ústavu.

Renesanční rakev a víko dětské rakve Foto: Miroslav Škampa
Na zámku v Horšovském Týně vystavují na vánočních prohlídkách i rakev

V letních měsících se konala v Salmovském paláci na Pražském hradě výstava Pernštejnové a jejich doba. Na šedesát exponátů bylo zapůjčeno na tuto výstavu i ze zámku v Horšovském Týně. Jednalo se o drobnosti, ale i velké nábytkové kusy, obrazy, koberce, šperky a mezi kuriozity patřila i renesanční malovaná rakev Anežky z Gutštejna.

„Nebylo to lehké období," uvedl kastelán zámku Jan Rosendorfský. „Rakev nebyla v dobrém stavu a najít restaurátora se specializací na restaurování rakví nebylo jednoduché. Práce se nakonec ujal restaurátor Ivan Houska, který měděnou rakev s bohatou malbou očistil od nánosů letité špíny a malbu zafixoval,“ dodal.

Zajímavostí jsou také repliky dětských kostýmů, které byly ušity v barrandovských ateliérech podle obrazové předlohy. Jsou nejenom věrnou a zdařilou kopií, ale také nám ukazují, že dívčí a chlapecký oděv v době renesance se od sebe příliš nelišil a i kluci nosili slušivé sukýnky.

Pro malou retrospektivu výstavy Pernštejnský rok se rozhodla správa zámku proto, aby připomněla zajímavý projekt Národního památkového ústavu a zároveň představila exponáty, které jsou v depozitáři a nejsou běžně k vidění. Všechny předměty, které byly na výstavu zapůjčeny, mohou návštěvníci spatřit během vánočních prohlídek od 26. do 31. prosince na zámku Horšovský Týn.  

Hrad a zámek Horšovský Týn

Horšovský Týn byl původně biskupský hrad založený před polovinou 13. století pražskými biskupy. Byl strategickým bodem na obranu kupecké stezky z Řezna do Prahy. Po husitských válkách přešel do držení světských feudálů. V roce 1547 vyhořel a byl přestaven v monumentální renesanční sídlo Janem mladším Popelem z Lobkovicz.

Po Stavovském povstání se stal majitelem Horšovského Týna Maxmilián Trauttmansdorff, který se zasloužil o podepsání Vestfálského míru v roce 1648 na ukončení třicetileté války. Rodina Trauttmansdorffů vlastnila panství až do roku 1945. Od roku 1945 vlastní zámek stát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků