Hlavní obsah
Na Vltavě letos přivítají vodáky pohodové vratné kelímky. Foto: Jedu vodu

Na Vltavě letos přivítají vodáky pohodové vratné kelímky

Jedu vodu, ekologický projekt ochrany Vltavy před znečišťováním návštěvníky na vodácky nejfrekventovanějším úseku řeky, bude letos pokračovat. Zálohované vratné kelímky, které se staly jeho symbolem, získají nový design a na trase přibudou místa, kde je vodáci za padesátikorunovou zálohu získají.

Na Vltavě letos přivítají vodáky pohodové vratné kelímky. Foto: Jedu vodu
Na Vltavě letos přivítají vodáky pohodové vratné kelímky

I v letošním roce bude u nejnebezpečnějších jezů k dispozici záchranář "Jedu vodu" a zdravotnická první pomoc.

„Společně s vodáky, obcemi a dalšími partnery se nám v rámci loňského pilotního projektu povedlo významně snížit množství odpadků, které běžně končily v řece. Vltava je v letní sezóně návštěvníky velmi zatížena, takže naší hlavní filozofií je snaha vracet přírodě formou nových moderních služeb a investic alespoň část toho, co ji tato zátěž bere,“ uvedl jeden z autorů projektu Jedu vodu Martin Pavljuk.

Také letošní pokračování tohoto záměru si za svůj hlavní cíl klade maximální čistotu řeky a břehů kolem. Projekt Jedu vodu letos aktivně podpořila Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) v rámci svého projektu „Jižní Čechy pohodové“. S logy obou programů se vodáci, a nejen oni, setkají na originálních „pohodových“ vratných kelímcích. Čtyři postavičky z obrázku na nich přímo vyzývají k tomu, aby si je vodáci pořídili a pak si ho třeba i odvezli domů jako suvenýr. Za jasné oblohy symbolizují rozjásanou dovolenou na lodi u vody.

„Aby vodáky letos akce zaujala stejně jako loni, připravili jsme pro ně i další novinky,“ prozradil Pavljuk, který je přesvědčen, že takzvaný „pohodář“ kelímek se stane symbolem a pomocníkem všech, kteří nechtějí znečišťovat vltavskou přírodu.

„Projekt jedu vodu zapadá do strategie podpory a propagace čistého turistického ruchu v regionu a sám o sobě plní hned několik úloh. Přispívá k ochraně životního prostředí v okolí Vltavy, která je velmi cenným přírodním skvostem kraje a současně reprezentuje zkvalitňování služeb pro turisty v regionu,“ konstatoval ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

Projekt financuje i zdravotnickou pomoc na kritických místech kolem řeky

K partnerským stanicím organizátorů akce Jedu vodu za čistou řeku na Vltavě letos přibudou další zastávky a kempy. „Těší nás, že se projekt osvědčil. Vítáme i podporu Jihočeské centrály cestovního ruchu. Chceme, aby měli všichni dobrý pocit z výsledku této akce a prostředí kolem řeky se dál zlepšovalo,“ dodal Pavljuk.

Dalším krokem k čistší Vltavě budou letos velké igelitové pytle a s nimi související soutěž. Kdo naplní padesátilitrový pytel odpadem, který za jízdy nasbírá v řece, může za jeho odevzdání na partnerské stanici získat tričko s logem 2017 nebo dva míchané nealkoholické nápoje.

Zkušenosti z loňska letos zúročí i zdravotnická služba. Ta představuje významnou pomoc. Vždyť loni řešila i sedm úrazů denně. Jejího zajištění se chopí skupina kolem zkušeného vodáka a záchranáře Martina Pöschla. Chybět opět nebudou mobilní toalety, kterých bylo loni kolem řeky rozmístěno 25. Zmíněné aktivity hradí organizátoři z propadlých záloh na kelímky.

Další novinkou bude vodák Šrot. Zápornou postavu vymysleli tvůrci projektu jako příklad toho, jak se vodák chovat nemá. Kampaň „Nebuď Šrot“ bude vodáky provázet při celé plavbě po řece od Vyššího Brodu po Boršov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků