Hlavní obsah
Foto: Archiv ČPZP

Na léčbu obezity vynakládá ČPZP ročně až 40 milionů korun

Nadbytečná kila, která nás asi nejvíce trápí po vánočním hodování, nejsou jen estetický problém. Mohou znamenat i vážné zdravotní potíže. Obezita totiž mimo jiné zvyšuje riziko infarktu, cévní mozkové příhody nebo riziko vzniku cukrovky.

Foto: Archiv ČPZP
Na léčbu obezity vynakládá ČPZP ročně až 40 milionů korun

Na léčbu pacientů s diagnózou obezity vynakládá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) téměř 40 milionů korun za rok.

„Náklady na léčbu obezity narůstají. Je to dáno jednak vzrůstajícím počtem obézních lidí, jednak změnou postoje společnosti k obezitě a nadváze, tedy štíhlý rovná se perspektivní, což může být motivací pro léčbu. Vliv na růst nákladů mají také nové možnosti léčby,“ konstatovala tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová s tím, že zatímco v roce 2013 evidovala ČPZP více než 6 300 obézních pojištěnců, loni jich bylo již téměř 7 000.

Počty pojištěnců s diagnózou obezita a náklady na jejich léčbu:

Rok                        Počet pojištěnců                     Náklady v Kč

2013                       6 348                                   31 681 086

2017                       6 827                                   39 819 362 

2018*                      6 929                                  37 819 362

*předběžné údaje

Vyčíslení této léčby však není jednoduché vzhledem k tomu, že pacient nemusí být cíleně léčen pro obezitu, ale léčí se s diagnózami diabetes, onemocnění srdce, hypertenze, cévního či maligního onemocnění, na jejichž vzniku se obezita podílí.

„Ve vykazování pro zdravotní pojišťovnu je uvedena hlavní diagnóza, pro kterou se pacient léčil. Obezita nemusí být vůbec vykázána, ačkoliv byla původní a hlavní příčinou nemoci,“ vysvětlila tisková mluvčí ČPZP. Výsledná čísla tak mohou být ještě vyšší.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna má v nabídce preventivní programy, které mohou lidem s úpravou hmotnosti pomoci. Svým pojištěncům například přispívá 700 Kč na permanentku na pravidelné sportovní aktivity a podpoří je také v plavání. Na jaře a na podzim poskytuje ve vybraných bazénech po celé České republice plavání zdarma nebo se slevou. Právě pohyb ve vodě je velmi vhodnou variantou pro osoby s vyšší hmotností a nadváhou, neboť se při něm méně namáhají klouby a páteř.

Tyto a mnohé další benefity nabízí ČPZP stávajícím i novým klientům bez rozdílu. Změna pojišťovny je možná jedenkrát ročně. Pokud se o přeregistraci požádá do konce března, klientem nové pojišťovny se zájemce stane již od letošního července.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků