Hlavní obsah
Trutnovské Muzeum Podkrkonoší nabízí výstavy poučné i zábavné. Foto: Táňa Pikartová

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově nabízí návštěvníkům (nejen) dvě stálé expozice

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově bylo založeno roku 1890. Je regionálním muzeem s působností pro okres Trutnov a přilehlé území. Zřizovatelem muzea je od roku 2008 město Trutnov. Sídlí ve Školní ulici a jeho suterénní prostory jsou pozůstatky středověkého trutnovského hradu. V současnosti zve na dvě stálé expozice.

Trutnovské Muzeum Podkrkonoší nabízí výstavy poučné i zábavné. Foto: Táňa Pikartová
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově nabízí návštěvníkům (nejen) dvě stálé expozice

Hlavním posláním muzea je získávat, shromažďovat, trvale uchovávat, evidovat, odborně zpracovávat a zpřístupňovat veřejnosti sbírky muzejní povahy, zejména hmotné doklady vývoje prehistorie a historie z území Trutnovska a Podkrkonoší, a to v oborech archeologie, etnografie, historie a dalších pomocných věd. 

Muzeum má kromě toho profesionální specializovanou knihovnu, která je zařazena v síti veřejných knihoven a tedy i přístupná široké veřejnosti. Její specializací je regionální a odborná literatura, má rovněž zajímavou kolekci sudetik (Trutnov byl před rokem 1945 německým městem).

Muzeum poskytuje odbornou a metodickou pomoc orgánům veřejné správy, zpracovává posudky, expertízy a rešerše, poskytuje informace široké veřejnosti. Podílí se na koordinaci provádění archeologických výzkumů a péči o movité archeologické nálezy. Provádění archeologických výzkumů a archeologického dohledu na lokalitách dotčených terénními zásahy je sice dočasně pozastaveno, ale mělo by být v brzké době obnoveno.

Muzeum své sbírky, čítající přes 30 tisíc předmětů, zpřístupňuje veřejnosti formou stálých expozic a krátkodobých výstav. V současné době jsou přístupné dvě stálé expozice.

První je nazvaná Bitva u Trutnova 27. 6. 1866 a mapuje jedinou vítěznou bitvu Rakušanů v prusko-rakouské válce. Jsou v ní k vidění pruské a rakouské uniformy, výstroj a výzbroj, vyobrazení bitvy i tzv. Trutnovské zrady a zajetí trutnovských měšťanů včetně jejich odvlečení do Pruska.

Druhá se jmenuje Poklady minulosti a jde o tzv. otevřený depozitář, kde se návštěvník může ukázkově seznámit se skladbou muzejních sbírek. Je zde k vidění lidový malovaný nábytek, zemědělské nářadí, nástroje ke zpracování lnu (Trutnovsko bylo charakteristické právě lnářským průmyslem), vybavení venkovských i měšťanských domácností (nádobí, hodiny, podmalby na skle, váhy, kratiknoty), archeologické nálezy z hradů Vízmburk, Bolkov a Bradlo u Hostinného, malované terče trutnovských ostrostřelců z 19. století, archaická jízdní kola (kostitřasy), památky na trutnovské cechy (truhly, poháry) atd.

Kromě stálých expozic má muzeum dva výstavní prostory pro pořádání krátkodobých výstav. Každoročně je zde připraveno kolem deseti výstav převážně s regionální historickou tématikou. Muzeum výstavy připravuje samo, každá výstava je tak originál.

Do konce roku ještě muzeum nabízí či chystá tyto výstavy: 30. 9. – 13. 11. Česká menšina na Trutnovsku, 14. 10. – 27. 11. Talíře a talířky z muzejních sbírek, 25. 11. – 8. 1. 2012 Klasické fotografické techniky, 16. 12. – 26. 2. 2012 Ať to frčí! Sáňky, lyže a brusle našich předků.

Před Vánoci proběhne, už potřetí, Předvánoční odpoledne v muzeu. Tyto akce vždy nabízejí bohatý program spojený s koncerty, workshopy a dalšími doplňky. V pokladně muzea je možno zakoupit odborné regionální publikace, propagační a informační materiály a upomínkové předměty.      

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků