Hlavní obsah
Videomapping ateliéru animace ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí v rámci Meziříčské Muzejní noci 2016. Foto: Ondřej Smolka

Muzejní noc hrála barvami, do Valašského Meziříčí přilákala tisíce návštěvníků

V pátek 27. května se ve Valašském Meziříčí uskutečnil sedmý ročník Meziříčské muzejní noci 2016. Své dveře od 19. hodiny otevřelo rekordních dvacet institucí, které pro své návštěvníky měly přichystány doprovodné programy a soutěže.

Videomapping ateliéru animace ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí v rámci Meziříčské Muzejní noci 2016. Foto: Ondřej Smolka
Muzejní noc hrála barvami, do Valašského Meziříčí přilákala tisíce návštěvníků

Šťastnou sedmičku oslavila v pátek Meziříčská muzejní noc 2016, která návštěvníkům opět po roce umožnila zdarma navštívit třiadvacet zastávek otevřených až do čtyřiadvacáté hodiny.

Celý večer zahájila na hlavním pódiu místostarostka Yvona Wojaczková, která popřála mnoho zážitků a zábavy a s kapelou The Black Tubes z Nového Jičína odstartovala kromě nočního putování také bohatý doprovodný program na II. nádvoří zámku Žerotínů.

Následně zde zahrála alternativní big beatová kapela Helemese z Kyjova, velký úspěch si odvezl kabaret Valdštejnské imaginárium o Albrechtu z Valdštejna, diváky doslova ohromil videomapping na stěnu galerie Kaple z dílny Základní umělecké školy Alfréda Radoka, nádhernou podívanou představily meziříčské ohnivé huby Boca Fuego propracovanou show a celý večer završila brněnská vycházející hvězda Ghost of You.

Nechybělo však ani losování muzejníků o třicet věcných darů, sprejerský workshop a tvůrčí workshopy Ateliéru Koira Kissa, plackohraní či obří akvárium v režii Muzejního a galerijního centra na I. nádvoří. Mezi jednotlivými zastaveními projížděl Noční express neboli silniční vláček, který ušetřil síly při nachozených kilometrech a zároveň vybízel ke krátkému odpočinku.

Do galerie Kaple zavítal František Kowolowski, který diváky od dvacáté hodiny provedl svou výstavou nazvanou Teritorium 199. O hodinu později pak bylo připraveno autorské čtení básníků a performance skupiny Vítrholc s názvem Amnestie poezie.

V prostorách výstavy Výtvarného oboru Základní umělecké školy si nejen děti mohly odnést zážitek, novou zkušenost a krásný tisk s prastarou technikou Ebru. Muzejní a galerijní centrum nabídlo interakci klasického umění se současnou elektronickou hudbou, M-klub loutkové divadlo Bublanina s představením Začarovaný les a v kině Svět se promítaly nezávislé animované filmy.

V zámku Kinských zaznamenali návštěvnický rekord za celou historii Meziříčských muzejních nocí, do Kostela Sv. Trojice zavítalo přes jedenáct set zájemců a do čítárny Městské knihovny jich vystoupalo přes tři sta. Ta měla program zaměřený k připomenutí výročí narození Karla IV. Kromě rozluštění matematické pyramidy o stavbě Karlova mostu, museli účastníci například otevřít korunní komoru sedmi klíči a pomocí slovních druhů si připomenout, jaký byl Karel IV. Do této akce se zapojila také V Café Tucan byl pro dospělé připraven cupping neboli degustace různých druhů káv a pro děti drobný tajný hravý úkol.

Do muzejní noci se letos kromě zmíněných zapojila Hvězdárna Valašské Meziříčí, Moravská gobelínová manufaktura, Evangelický kostel, Středisko volného času Domeček, Muzeum řeznictví, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, TJ Sokol, Vrtule – dům her a poznání, Základní umělecká škola Alfréda Radoka VM a Základní umělecká škola B-Art a i v těchto institucí bylo plno. Teď nezbývá nic jiného, než se těšit na to, co čím nás osmý ročník opět překvapí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků