Hlavní obsah
Foto: Ondřej Trojek

Mezinárodní den Romů oslavila hudbou a soutěžemi nejen romská komunita

Dodatečná slavnost Mezinárodního dne Romů, kterou spolupořádalo Salesiánské středisko mládeže společně s Městskou charitou České Budějovice, přilákala nejen samotné členy romské komunity, ale i řadu dalších spoluobčanů, kteří se přišli společně s nimi pobavit a seznámit s jejich kulturou a hudbou.

Foto: Ondřej Trojek
Mezinárodní den Romů oslavila hudbou a soutěžemi nejen romská komunita

Dodatečně v sobotu 25. dubna proběhl na zahradě Salesiánského střediska mládeže již tradiční Mezinárodní den Romů. Celosvětově připadá Mezinárodní den Romů na 8. dubna. Je to svátek všech Romů a Sintů na celém světě. V tento den (8. dubna) si mají účastníci oslav každoročně připomenout společný původ, historii, kulturní dědictví a jazyk Romů.

Slavnost spolupořádalo Salesiánské středisko mládeže společně s Městskou charitou České Budějovice, která se stejně jako salesiáni věnuje práci s romskou komunitou. Akce přilákala nejen samotné členy romské komunity, ale i řadu dalších spoluobčanů, kteří se přišli společně s nimi pobavit a seznámit s jejich kulturou a hudbou.

V rámci akce probíhaly aktivity nejen pro děti na několika stanovištích, ale k dispozici byl i dětský koutek pro ty nejmenší. K tanci a poslechu hrály romské kapely a nejen to, publikum roztančili mimo jiné i malí tanečníci, kteří si ve svém volném čase připravili vystoupení ve stylu break dance.

Pro ty, kteří mají raději divadlo a kejkle, se představil kejklíř Slávek, a komu nebyla blízká ani divadelní kultura, měl možnost prohlédnout si v kostele výstavu obrazů Palyho Paštiky. Ti odvážnější měli možnost vystoupat po 138 schodech ke zvonům kostelní věže. Kromě úžasného výhledu na celé město se jim i naskytla příležitost slanit si za asistence místních horolezců 27 metrů dlouhou kostelní věž.

Na slavnosti samozřejmě nechybělo ani tradiční opékání buřtů a nemalý dík patří také romským maminkám, které připravily chutné pohoštění. Velké díky patří sponzorům Krajskému úřadu Jihočeského kraje a Ministerstvu kultury České republiky, bez jejichž pomoci by akci nebylo možné uskutečnit. Na závěr stačí snad jen dodat, že akce se vydařila, protože i počasí organizátorům přálo, a již nyní všichni doufají, že se všichni zase sejdou příští rok.

Salesiánské středisko mládeže – dům dětí a mládeže je školské zařízení nabízející bezpečný prostor pro všechny děti a mládež ve věku 3 – 26 let. Veškeré programy jsou nabízeny všem dětem a mládeži bez rozdílu barvy pleti, náboženství a sociálního postavení. Středisko navazuje na pedagogický a výchovný odkaz Jana Boska v rámci preventivního systému. V řadě programů dochází k propojení pedagogické a sociální oblasti. Mezi tradiční nabídku pedagogických programů patří zájmové kroužky, doučování, volnočasové aktivity – otevřené herny, příměstské a pobytové letní tábory. Sociální programy jsou nabízeny v rámci terénní a ambulantní formy (např. nízkoprahový klub Oráč). V průběhu roku nabízí středisko i řadu aktivit a programů pro širokou veřejnost. Salesiánské středisko mládeže je klinickým pracovištěm JU. Od roku 2014 vykonává svoji činnost ve dvou budovách, ve Čtyřech Dvorech a Komunitním centru Máj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků